Neutrón
Karel Jemelka
Píšeme rok 2007. Rok několika výročí. Tak třeba 30 let. Třicáté výročí Charty 77, ale i Anticharty, co si kdo vybere. Já bych však vzpomenul jiného výročí. Výročí vynálezu neutronové bomby. Proč? Trochu jsem zavzpomínal, no, posuďte sami, máte-li trpělivost číst tak dlouhou story.
Takže, v roce 1977 jsem pevně stál na stráži míru a socialismu posádkou v Terezíně. Můj příběh se sice stal v lednu 1978, ale je spojen s vynálezem neutronové bomby.
Mediální kampaň proti neutronové bombě byla daleko větší než proti Chartě 77. Noviny a časopisy byly plné neutronu, televize a rádio jakbysmet. Člověk měl pomalu strach otevřít ledničku. Co kdyby neutron? Na Silvestra 77 jsem měl dovolenou. Starej mazák, za tři měsíce do civilu. S rodiči bylo dohodnuto, že na moji dovolenou bude doma zabijačka. Nebyla. Musela být odložena. Nebylo soli. Tak, jako třeba nebylo hajzlpapíru, dámských vložek nebo jiných, v socialismu nepotřebných věcí, tak přišlo období, že nebyla k dostání kuchyňská sůl. Pozor, nechci otravovat s pohádkou „Sůl nad zlato,“ ale jistě chápete, že bez soli se zabijačka dělat nedá. Máma mě prosila, jestli bych, až se vrátím na posádku, zašel někam do obchodu, nakoupil aspoň 5 kilo soli a poslal domů. Prase je už velké a je třeba udělat tu plánovanou zabijačku a sůl se nedá koupit. Tak jsem si zanadával na socialismus a máma mi povídá: „ Pořád blbnou s tou neutronkou, až vnikla fáma, že když se do vany nasype sůl, tak 3 - 4 kila na plnou vanu a člověk se do té vany ponoří a dýchá hadicí, tak ten neutron tou slanou vodou nepronikne. Tupci skoupili sůl a my normální máme solit cukrem.“
Dovolená mi končila v neděli. V pondělí hned první dvě hodiny vojenského zaměstnání bylo PŠM. Pro neznalé, Politické Školení Mužstva. PŠM vedl poručík Milan Gabčan. Nedá mi to, abych osobu poručíka Gabčana nepopsal. Typický naivní socialistický vojáček. Málo inteligentní, o to více snaživý. Nedoučený automechanik pocházející někde z hor z okolí Žiliny. Husákovštinu ovládal lépe než Husák sám. Kdykoli měl problém s někým z nás vojáků základní služby, končil jeho výlev větou: „Kým ja buďem majorom, já vám ukážem!“ Nejproslulejší byl jeho výrok: „ Vietě, soudruhovia, tábor socialismu sa dněs rozprostírá na jednej šestině zemeguľe. Vývoj iďě kupředu. O pár rokou budě socialismus na jednej desatine světa a o dalších niekolko rokou budě možno aj na jednej dvadsatině světa. Ludia poženů tých kapitalistou sviňským krokom. Pokrok sa nědá zastaviť ani keby sa na Wall Streetu na hlavy stavali.“
Takže teď zpět. Bylo PŠM a vedl ho Gabčan. Na programu byla, jak jinak, neutronová bomba. „Vietě, sudruhovia, ta neutrónka si len tak plkně kdesi v luftě. Ten neutrón sa z toho vysype a proleze všetkým. Proleze pancierom tanku, proleze betónom bunkrou, proleze můrmi aj panelmi našich domou. A všetko živé scipně. A ty zasratý imperialisti pridů, uklidia, vydezinfikujů a majů naše tanky a zbraně nepoškoděné. Majů naše domky aj panelákové byty nepoškoděné. Zatratý imperialisti.“
Ihned mi vytanula na mysl odložená zabijačka. Přihlásil jsem se o slovo a spustil jsem: „Víte, náčelníku (u útvaru se nesoudruhovalo, ale náčelníkovalo), na každou zbraň se časem najde protizbraň. Na neutron platí obyčejná sůl. Nasypete tak 4 kila do vany, napustíte a rozmícháte. A máte nachystanou hadici. Když to bouchne, hadici do huby a hup do vany. Sůl ten neutron chytí a člověk přežije.“ Aby toho nebylo málo, ihned se přidal známý vtipálek Ivo Kreisinger, rodák někde od Rakovníka: „A pokud spíte, náčelníku, a nevíte, že to bouchlo, tak vám sůl ve vaně nepomůže, protože nevíte, že máte skočit do vany. V tomto případě se doporučuje natřít okna, zdi a stropy bytu hořčicí. Nejlepší je kremžská. Ta to chytá spolehlivě půl hodiny. Ta obyčejná funguje tak 10 minut, než ji neutron prokouše. A za tu dobu se asi vzbudíte, nebo vám někdo řekne, že to bouchlo a je válka, tak z postele přelezete do vany.“
Gabčan začal chodit po místnosti a mnul si nos, což znamenalo, že přemýšlí. Rázoval po místnosti skoro 5 minut, přemýšlel a přemýšlel. Do nastalého ticha se ozval Milan Polan, jihočeský rybář: „Kurva, chudáci ryby.“ Co s tím mají společného ryby, ty vole?“ ozval se zas někdo. „Jak znám toho magora, co u nás sedí na Národním výboru, tak ten hned nechá nasolit obecní rybník, ať mají kam naskákat ti, kteří u nás na vsi ještě nemají vanu,“ odvětil Polan. A Gabčan chodil a mnul si nos. „A čo mám robiť s manželkou a synom, keď mám v bytě iba jednu vaňu?“ Bylo vidět, jak socialistický důstojník, ochránce civilistů, myslí v prvé řadě na sebe. Vanu v bytě uzurpoval pro sebe. Snad k jeho cti poslouží fakt, že na manželku a syna myslel hned v druhé řadě. „No náčelníku, koupit další vanu pro soudružku Gabčanovou a pro Gabčana pionýra aspoň škopek. Nejhorší asi bude naučit mladého být zticha pod vodou a dýchat hadicí,“ radil mu Kreisinger. „Volno, rozchod, fajčiť povoleno. A něrobtě tu bordel!“ zavelel Gabčan a odešel. PŠM tímto pro dnešek skončilo.
Zbytek dne a následné úterý proběhlo naprosto v klidu. Ve středu byl parkový den, všichni jsme v autoparku něco pucovali. Kolem desáté hodiny přiběhl PDP (Pomocník Dozorčího Parku) a říká: „Jemelka, mazej k Miloškovi do kanclu, (Milošek – velitel roty) máš asi průser, Milošek je nějakej nasranej a říkal okamžitě.“ Dal jsem ruce na bradavky (na své bradavky) a vyklusával k Miloškovi. „Co máš za průser s Gabčanem?“ Přivítal mě Milošek, ještě jsem ani dveře za sebou nezavřel. „ Lítá od důstojníka k důstojníkovi a všem vykládá cosi o neutronu a soli. U autonáčelníka chtěl auto, na odvoz nějakých van z Litoměřického kovomatu. A okno od kanclu si napatlal hořčicí.“ „Pepa (velitel útvaru) si ho ráno vzal na kobereček a napařil mu domácí vězení do odvolání. No a teď chce vidět tebe a mě. Tak se obleč do vycházkového a jdeme k němu na hlášení.“
Milošek nás u Pepy nestačil ani zařadit a Pepa už řval. Tak vzteklého jsem ho za celou vojnu neviděl. Lítal po kanceláři jako pominutý a řval a řval. Rozbil telefon, rozdupal odpadkový koš a svou plukovnickou čepici. Pistoli v pouzdře na opasku prohodil zavřeným oknem na buzerák. Za půl hodiny jeho řvaní jsem dokázal pochopit jen to, že Miloškovi napařil taky domácí vězení, když má na rotě rozvraceče a protisocialistického živla. A za svou osobu jsem pochopil, že kontráši (Vojenská kontrarozvědka) už si pro mě jedou a že mě čeká přinejmenším doživotí, přinejhorším ke zdi. Pepovi docházel dech. Sedl za stůl. „Ty si dej odchod,“ ukázal na Miloška, „a ty tu zůstaň, pro tebe už jedou,“ ukázal na mě. Někdo zaklepal. Dozorčí od vchodu nesl Pepův opasek s pistolí a za ním se cpali do místnosti dva civilové. Dostal jsem klepeta, usadili mě do gazika a odvezli do Slaného. Cestou ani slovo. Se mnou ani mezi sebou.
Ve Slaném mě uvrhli do posádkového vězení. Bez oběda, bez večeře, v noci jsem usnul snad na chvilku. Ve čtvrtek v 8 hodin ráno mě předvedli do kanceláře k jednomu z těch dvou, kteří mě odvezli z Terezína. Začal výslech. Ostré světlo stolní lampy neustále do tváře, na stole mikrofon. Magnetofon vidět nebylo. A pořád dokola. „Pro koho pracuješ? Kdo tě poslal a navedl rozvracet armádu? S kým jsem v zahraničí v kontaktu? Koho na těchto fotografiích znáš? Jak to bylo s tím neutronem? Tvoje matka za svobodna? Ti dva se u mě střídali. Jeden „tvrďák“, ten sliboval 8 -10 let Sabinova. (Sabinov, vojenské vězení, kdesi na východním Slovensku) Druhý lidumil, pořád plnou hubu mých rodičů, mé holky, civilního života a sliboval tak podmínku, maximálně 18 měsíců až dva roky. Stále dokola jsem musel opakovat, co jsem řekl na tom PŠM. A stále dokola jsem opakoval, že nedovedu pochopit, jak někdo může uvěřit tak lacinému fóru jako byl ten, neutron versus sůl. Že všichni to brali jako fór, jen hloupý, snaživý blbec, důstojník, to vezme vážně. Kdo poradil Gabčanovi tu hořčici si už nepamatuji. Byl tam hukot jak v úlu, jeden hulákal přes druhého a koneckonců pustil jsem ten fór z hlavy. Nedali mi najíst, (napít ano). Kupodivu se mne nikdo ani nedotkl. Ani jedna facka, ani jeden kopanec. Žádné násilí. Pouze psychologický nátlak. Výslech trval 24 hodin. V pátek v 8 hodin ráno mě odvedli zpět do basy.
Padl jsem na palandu a už nějaký hňup v uniformě kapitána začal vyhánět vězně na úklid sněhu. Nějak jsem to nevydržel a vybuchl jsem. „Ty hovado zelený, nejdřív se podívej, jestli mě máš ve stavu na jídlo. Jestli ano, tak nejdřív stravu přines. A jestli mě nemáš na stravu, tak mě nemáš ani na úklid sněhu. Vypadni a zavři zvenčí.“ Řval jsem na ošňůrovaného kapitána z palandy. Vypadl a zavřel zvenčí.
Někdo se mnou třese. „Vstávejte, přišli pro vás.“ Ošňůrovaný kapitán mě budil. Odvedli mě zase k tomu vyslýchajícímu lidumilovi do kanceláře. Lidumil se nějak divně usmíval. „ Váš případ je sice těžký, ale vrátíte se k útvaru a budete očekávat věcí příštích.“ Oznámil mi suše. Žádný protokol, žádné prohlášení. Nic k podpisu. Moje vojenská knížka ležela na stole. „Tak, máme 15 hodin10 minut, v 16,30 se budete hlásit dozorčímu posádky v Terezíně. Bude vás čekat. Vaše doklady si necháme zde.“ Vyvedl mě před posádku. Nechápal jsem. Voják bez vojenské knížky, vycházkové knížky postrádající doklady bývá označen za zběha. Čul jsem za tím nějakou čertovinu. Udělat za 80 minut 70 kilometrů, bez koruny v kapse je i dnes skoro nadlidské. Dal jsem zase ruce na bradavky a hnal jsem na výpadovku směr Litoměřice. Jedině stopování mě asi mohlo zachránit. Skočil jsem s roztaženýma rukama před první osobák. Byla to bílá Škoda 1000 MB.
Řidič škodovky, udělaný pořízek tak ke čtyřicítce. Řečí jak opice blech. Otázek, proč musím být o půlpáté na posádce v Terezíně, a co mám za průser, že jsem takhle uřícenej. Tak jsem mu tu neutronovou story povyprávěl. Řval smíchy, že jsme dvakrát málem nabourali. „Podívej mladej, jak já znám kontráše, tak oni mají hovno co na práci, tak s tebou si asi udělali takové malé taktické cvičení.“ Já čuměl jak vůl a on řval smíchy. „No nediv se, já dělám náčelníka štábu u bigošů v Litoměřicích. Kontráše znám a z této voloviny nabeton nic nebude.“ A znovu řval smíchy. „Vyhodím tě na posádce, sám jsem zvědavej, co na tebe ušili.“ Znovu smích. „Jestli chceš, požádej o přeložení ke mně do Litoměřic. Budeš mi dělat poskoka a podržtašku a budeš mít zlatou vojnu. Ani podplukas si na tebe netroufne.“ Byl jsem skeptický. „ Dnes to mám za osmdesát, tedy, pokud nedostanu Sabinov, a myslíš si, (začal jsem mu tykat) že to s tímto číslem má smysl?“ „No jo, starej mazák, tak to už asi ne. To už si odkroutíš na jedný půlce prdele. Kurva, proč ten Roček, (Pepa, velitel našeho útvaru) vyhledává takové debily. Asi jsou lépe ovladatelní.“
Dojeli jsme do Terezína. Ošňůrovaný major „posaďák“ stál před posádkou. Asi mě vyhlížel. Pořízek zastavil škodovku u něho. Stáhl okénko. „Ahoj Tondo, ahoj Franto, vezu ti toho průseráře, co tu má být o půlpáté.“ Bylo za osm minut půlpáté. „Co s ním máš udělat? Člověče, pokud prý to stihne, mám ho odvelet na útvar, pokud to nestihne, tak do rána zavřít na posádce, pokud to prý nestihne do sedmi večer, tak zavřít a ráno eskortovat do Slaného. Nechápu to, Co to je za voloviny?“
„Z toho si Tondo nic nedělej. Dej mu eskortu k útvaru, on totiž nemá papíry, tak ať si na něm nějakej vůl nesmlsne. Do Slaného nahlas, že to stihl. Jo, Tondo, nejlepší je Kremžská!“ Řvouce smíchy zatáhl okénko a uháněl pryč. Nestihl jsem náčelníkovi štábu, Frantovi, od bigošů v Litoměřicích ani poděkovat. Zajel si se mnou asi 7 kilometrů.
Eskorta mě dovedla k útvaru a předala dévéťákovi (DVT – Dozorčí Vojenského Tábora). Ten, znalý mého průseru, mě vyhnal na rotu. Byla doba čtení rozkazu a rota stála nastoupená na buzeráku. Miloška jsem potkal na schodech s knihou rozkazů pod paží. Byl mým návratem naprosto zaskočen. Obrátil krok a odvedl mě do kanceláře. Nechal si popovídat celou story ze Slaného. Nabídl mi Spartu, sám si zapálil. „Tak víš co?“ Otevřel knihu rozkazů. „Já ti teď v rozkaze vypálím trest a Pepa ani prokurátoři už na tebe nebudou mít nárok. Nemůžeš být dvakrát trestán.“ Vzal svou pověstnou čínskou průpisku a psal do knihy rozkazů. A šli jsme spolu na rozkaz. Zařadil jsem se ke svému družstvu. Milošek přečetl denní rozkaz, kde na závěr stálo: „Uděluji tímto desátníku Karlu Jemelkovi trest sedmi dnů vězení po službě, podmíněným odkladem na dobu 30 – ti dnů, za nevojenské chování v souvislosti s neutronovou bombou.“ Chtělo se mi zařvat „Sloužím socialistické vlasti,“ ale radši jsem se kousnul do rtu.
Vojenskou knížku mi přinesl pošťák v úřední obálce po čtrnácti dnech. Slib mámě, poslat sůl, jsem nesplnil. Nikdo nikdy mi do konce vojny neřekl soudruhu. Pro všechny, včetně Pepy, jsem byl Neutrón. Asi deset dní před mým odchodem do civilu si mě Gabčan pozval do kanceláře. Asi se cítil provinile. Vytáhl láhev jabčáku, odněkud vyhrabal popelník a povolil kouřit. A povídal: „Vietě, Neutrón, kúpil som dve plechové vaně. Čo s nimi v dvojpokojovom bytě? Uložil som ich do pivnice. Provianťákom som ukradol šesť tých děsaťkilových pixlí kremžskej. Jednu som nechal pro zicher v kanclu. Peť som ich odnosil domou. Chcel som natierať, no moja něchcela. Tak sú všetky v pivnici.“ Kouřil jsem jak pohádkový drak. Vytáhl druhou láhev jabčáku. Ukázal mi načatou pixlu kremžské hořčice ve skříní. Vietě, Neutrón, čo bojo najhoršie? Milanko, ten je po mě. Potápal sa s hadiců a na prvý raz vydržal děsať minut. No moja stará něvie plávať. Keď sme boli v Bulharsku, mala vody po kolena a utiekla mi z vody. Zopárkráť jsom ju musel přidržať vo vani pod vodů a po týždni výcviku sa potápa jako morská panna.“ S třetí lahví jabčáku jsme končili těsně před půlnocí. Ráno mě z toho jabčáku hrozně bolela hlava. Hm, myslím, že ne jenom z jabčáku.
Civilu jsem se dočkal ve zdraví. Gabčana jsem potkal ještě jednou. Těsně před rozdělením republiky v Olomouci. Měl výložky podplukovníka. Oslovil jsem ho. Nepoznal mě. Až, když jsem mu připomenul Neutróna v Terezíně, zabral. „Ale Neutrón něbol fůzatý.“ Sakra, ani „fůzatý“ být nemohl. „Náčelníku, vždy jste chtěl být majorem a vidíte, máte podplukovníka.“ Připomenul jsem mu jeho rčení „ A prečo by som němal byť podplukovníkom, veď som žiadny průser něurobil.“
Netuším, slouží li Gabčan v armádě České republiky nebo se stal příslušníkem Slovenské armády. Jedno vím zcela jistě. NATO má tohoto vojenského „Černého Petra“ v rukou zcela určitě.
Píšeme rok 2007. Rok několika výročí. Tak třeba 30 let. Třicáté výročí Charty 77, ale i Anticharty, co si kdo vybere. Já bych však vzpomenul jiného výročí. Výročí vynálezu neutronové bomby. Proč? Trochu jsem zavzpomínal, no, posuďte sami, máte-li trpělivost číst tak dlouhou story.
Takže, v roce 1977 jsem pevně stál na stráži míru a socialismu posádkou v Terezíně. Můj příběh se sice stal v lednu 1978, ale je spojen s vynálezem neutronové bomby.
Mediální kampaň proti neutronové bombě byla daleko větší než proti Chartě 77. Noviny a časopisy byly plné neutronu, televize a rádio jakbysmet. Člověk měl pomalu strach otevřít ledničku. Co kdyby neutron? Na Silvestra 77 jsem měl dovolenou. Starej mazák, za tři měsíce do civilu. S rodiči bylo dohodnuto, že na moji dovolenou bude doma zabijačka. Nebyla. Musela být odložena. Nebylo soli. Tak, jako třeba nebylo hajzlpapíru, dámských vložek nebo jiných, v socialismu nepotřebných věcí, tak přišlo období, že nebyla k dostání kuchyňská sůl. Pozor, nechci otravovat s pohádkou „Sůl nad zlato,“ ale jistě chápete, že bez soli se zabijačka dělat nedá. Máma mě prosila, jestli bych, až se vrátím na posádku, zašel někam do obchodu, nakoupil aspoň 5 kilo soli a poslal domů. Prase je už velké a je třeba udělat tu plánovanou zabijačku a sůl se nedá koupit. Tak jsem si zanadával na socialismus a máma mi povídá: „ Pořád blbnou s tou neutronkou, až vnikla fáma, že když se do vany nasype sůl, tak 3 - 4 kila na plnou vanu a člověk se do té vany ponoří a dýchá hadicí, tak ten neutron tou slanou vodou nepronikne. Tupci skoupili sůl a my normální máme solit cukrem.“
Dovolená mi končila v neděli. V pondělí hned první dvě hodiny vojenského zaměstnání bylo PŠM. Pro neznalé, Politické Školení Mužstva. PŠM vedl poručík Milan Gabčan. Nedá mi to, abych osobu poručíka Gabčana nepopsal. Typický naivní socialistický vojáček. Málo inteligentní, o to více snaživý. Nedoučený automechanik pocházející někde z hor z okolí Žiliny. Husákovštinu ovládal lépe než Husák sám. Kdykoli měl problém s někým z nás vojáků základní služby, končil jeho výlev větou: „Kým ja buďem majorom, já vám ukážem!“ Nejproslulejší byl jeho výrok: „ Vietě, soudruhovia, tábor socialismu sa dněs rozprostírá na jednej šestině zemeguľe. Vývoj iďě kupředu. O pár rokou budě socialismus na jednej desatine světa a o dalších niekolko rokou budě možno aj na jednej dvadsatině světa. Ludia poženů tých kapitalistou sviňským krokom. Pokrok sa nědá zastaviť ani keby sa na Wall Streetu na hlavy stavali.“
Takže teď zpět. Bylo PŠM a vedl ho Gabčan. Na programu byla, jak jinak, neutronová bomba. „Vietě, sudruhovia, ta neutrónka si len tak plkně kdesi v luftě. Ten neutrón sa z toho vysype a proleze všetkým. Proleze pancierom tanku, proleze betónom bunkrou, proleze můrmi aj panelmi našich domou. A všetko živé scipně. A ty zasratý imperialisti pridů, uklidia, vydezinfikujů a majů naše tanky a zbraně nepoškoděné. Majů naše domky aj panelákové byty nepoškoděné. Zatratý imperialisti.“
Ihned mi vytanula na mysl odložená zabijačka. Přihlásil jsem se o slovo a spustil jsem: „Víte, náčelníku (u útvaru se nesoudruhovalo, ale náčelníkovalo), na každou zbraň se časem najde protizbraň. Na neutron platí obyčejná sůl. Nasypete tak 4 kila do vany, napustíte a rozmícháte. A máte nachystanou hadici. Když to bouchne, hadici do huby a hup do vany. Sůl ten neutron chytí a člověk přežije.“ Aby toho nebylo málo, ihned se přidal známý vtipálek Ivo Kreisinger, rodák někde od Rakovníka: „A pokud spíte, náčelníku, a nevíte, že to bouchlo, tak vám sůl ve vaně nepomůže, protože nevíte, že máte skočit do vany. V tomto případě se doporučuje natřít okna, zdi a stropy bytu hořčicí. Nejlepší je kremžská. Ta to chytá spolehlivě půl hodiny. Ta obyčejná funguje tak 10 minut, než ji neutron prokouše. A za tu dobu se asi vzbudíte, nebo vám někdo řekne, že to bouchlo a je válka, tak z postele přelezete do vany.“
Gabčan začal chodit po místnosti a mnul si nos, což znamenalo, že přemýšlí. Rázoval po místnosti skoro 5 minut, přemýšlel a přemýšlel. Do nastalého ticha se ozval Milan Polan, jihočeský rybář: „Kurva, chudáci ryby.“ Co s tím mají společného ryby, ty vole?“ ozval se zas někdo. „Jak znám toho magora, co u nás sedí na Národním výboru, tak ten hned nechá nasolit obecní rybník, ať mají kam naskákat ti, kteří u nás na vsi ještě nemají vanu,“ odvětil Polan. A Gabčan chodil a mnul si nos. „A čo mám robiť s manželkou a synom, keď mám v bytě iba jednu vaňu?“ Bylo vidět, jak socialistický důstojník, ochránce civilistů, myslí v prvé řadě na sebe. Vanu v bytě uzurpoval pro sebe. Snad k jeho cti poslouží fakt, že na manželku a syna myslel hned v druhé řadě. „No náčelníku, koupit další vanu pro soudružku Gabčanovou a pro Gabčana pionýra aspoň škopek. Nejhorší asi bude naučit mladého být zticha pod vodou a dýchat hadicí,“ radil mu Kreisinger. „Volno, rozchod, fajčiť povoleno. A něrobtě tu bordel!“ zavelel Gabčan a odešel. PŠM tímto pro dnešek skončilo.
Zbytek dne a následné úterý proběhlo naprosto v klidu. Ve středu byl parkový den, všichni jsme v autoparku něco pucovali. Kolem desáté hodiny přiběhl PDP (Pomocník Dozorčího Parku) a říká: „Jemelka, mazej k Miloškovi do kanclu, (Milošek – velitel roty) máš asi průser, Milošek je nějakej nasranej a říkal okamžitě.“ Dal jsem ruce na bradavky (na své bradavky) a vyklusával k Miloškovi. „Co máš za průser s Gabčanem?“ Přivítal mě Milošek, ještě jsem ani dveře za sebou nezavřel. „ Lítá od důstojníka k důstojníkovi a všem vykládá cosi o neutronu a soli. U autonáčelníka chtěl auto, na odvoz nějakých van z Litoměřického kovomatu. A okno od kanclu si napatlal hořčicí.“ „Pepa (velitel útvaru) si ho ráno vzal na kobereček a napařil mu domácí vězení do odvolání. No a teď chce vidět tebe a mě. Tak se obleč do vycházkového a jdeme k němu na hlášení.“
Milošek nás u Pepy nestačil ani zařadit a Pepa už řval. Tak vzteklého jsem ho za celou vojnu neviděl. Lítal po kanceláři jako pominutý a řval a řval. Rozbil telefon, rozdupal odpadkový koš a svou plukovnickou čepici. Pistoli v pouzdře na opasku prohodil zavřeným oknem na buzerák. Za půl hodiny jeho řvaní jsem dokázal pochopit jen to, že Miloškovi napařil taky domácí vězení, když má na rotě rozvraceče a protisocialistického živla. A za svou osobu jsem pochopil, že kontráši (Vojenská kontrarozvědka) už si pro mě jedou a že mě čeká přinejmenším doživotí, přinejhorším ke zdi. Pepovi docházel dech. Sedl za stůl. „Ty si dej odchod,“ ukázal na Miloška, „a ty tu zůstaň, pro tebe už jedou,“ ukázal na mě. Někdo zaklepal. Dozorčí od vchodu nesl Pepův opasek s pistolí a za ním se cpali do místnosti dva civilové. Dostal jsem klepeta, usadili mě do gazika a odvezli do Slaného. Cestou ani slovo. Se mnou ani mezi sebou.
Ve Slaném mě uvrhli do posádkového vězení. Bez oběda, bez večeře, v noci jsem usnul snad na chvilku. Ve čtvrtek v 8 hodin ráno mě předvedli do kanceláře k jednomu z těch dvou, kteří mě odvezli z Terezína. Začal výslech. Ostré světlo stolní lampy neustále do tváře, na stole mikrofon. Magnetofon vidět nebylo. A pořád dokola. „Pro koho pracuješ? Kdo tě poslal a navedl rozvracet armádu? S kým jsem v zahraničí v kontaktu? Koho na těchto fotografiích znáš? Jak to bylo s tím neutronem? Tvoje matka za svobodna? Ti dva se u mě střídali. Jeden „tvrďák“, ten sliboval 8 -10 let Sabinova. (Sabinov, vojenské vězení, kdesi na východním Slovensku) Druhý lidumil, pořád plnou hubu mých rodičů, mé holky, civilního života a sliboval tak podmínku, maximálně 18 měsíců až dva roky. Stále dokola jsem musel opakovat, co jsem řekl na tom PŠM. A stále dokola jsem opakoval, že nedovedu pochopit, jak někdo může uvěřit tak lacinému fóru jako byl ten, neutron versus sůl. Že všichni to brali jako fór, jen hloupý, snaživý blbec, důstojník, to vezme vážně. Kdo poradil Gabčanovi tu hořčici si už nepamatuji. Byl tam hukot jak v úlu, jeden hulákal přes druhého a koneckonců pustil jsem ten fór z hlavy. Nedali mi najíst, (napít ano). Kupodivu se mne nikdo ani nedotkl. Ani jedna facka, ani jeden kopanec. Žádné násilí. Pouze psychologický nátlak. Výslech trval 24 hodin. V pátek v 8 hodin ráno mě odvedli zpět do basy.
Padl jsem na palandu a už nějaký hňup v uniformě kapitána začal vyhánět vězně na úklid sněhu. Nějak jsem to nevydržel a vybuchl jsem. „Ty hovado zelený, nejdřív se podívej, jestli mě máš ve stavu na jídlo. Jestli ano, tak nejdřív stravu přines. A jestli mě nemáš na stravu, tak mě nemáš ani na úklid sněhu. Vypadni a zavři zvenčí.“ Řval jsem na ošňůrovaného kapitána z palandy. Vypadl a zavřel zvenčí.
Někdo se mnou třese. „Vstávejte, přišli pro vás.“ Ošňůrovaný kapitán mě budil. Odvedli mě zase k tomu vyslýchajícímu lidumilovi do kanceláře. Lidumil se nějak divně usmíval. „ Váš případ je sice těžký, ale vrátíte se k útvaru a budete očekávat věcí příštích.“ Oznámil mi suše. Žádný protokol, žádné prohlášení. Nic k podpisu. Moje vojenská knížka ležela na stole. „Tak, máme 15 hodin10 minut, v 16,30 se budete hlásit dozorčímu posádky v Terezíně. Bude vás čekat. Vaše doklady si necháme zde.“ Vyvedl mě před posádku. Nechápal jsem. Voják bez vojenské knížky, vycházkové knížky postrádající doklady bývá označen za zběha. Čul jsem za tím nějakou čertovinu. Udělat za 80 minut 70 kilometrů, bez koruny v kapse je i dnes skoro nadlidské. Dal jsem zase ruce na bradavky a hnal jsem na výpadovku směr Litoměřice. Jedině stopování mě asi mohlo zachránit. Skočil jsem s roztaženýma rukama před první osobák. Byla to bílá Škoda 1000 MB.
Řidič škodovky, udělaný pořízek tak ke čtyřicítce. Řečí jak opice blech. Otázek, proč musím být o půlpáté na posádce v Terezíně, a co mám za průser, že jsem takhle uřícenej. Tak jsem mu tu neutronovou story povyprávěl. Řval smíchy, že jsme dvakrát málem nabourali. „Podívej mladej, jak já znám kontráše, tak oni mají hovno co na práci, tak s tebou si asi udělali takové malé taktické cvičení.“ Já čuměl jak vůl a on řval smíchy. „No nediv se, já dělám náčelníka štábu u bigošů v Litoměřicích. Kontráše znám a z této voloviny nabeton nic nebude.“ A znovu řval smíchy. „Vyhodím tě na posádce, sám jsem zvědavej, co na tebe ušili.“ Znovu smích. „Jestli chceš, požádej o přeložení ke mně do Litoměřic. Budeš mi dělat poskoka a podržtašku a budeš mít zlatou vojnu. Ani podplukas si na tebe netroufne.“ Byl jsem skeptický. „ Dnes to mám za osmdesát, tedy, pokud nedostanu Sabinov, a myslíš si, (začal jsem mu tykat) že to s tímto číslem má smysl?“ „No jo, starej mazák, tak to už asi ne. To už si odkroutíš na jedný půlce prdele. Kurva, proč ten Roček, (Pepa, velitel našeho útvaru) vyhledává takové debily. Asi jsou lépe ovladatelní.“
Dojeli jsme do Terezína. Ošňůrovaný major „posaďák“ stál před posádkou. Asi mě vyhlížel. Pořízek zastavil škodovku u něho. Stáhl okénko. „Ahoj Tondo, ahoj Franto, vezu ti toho průseráře, co tu má být o půlpáté.“ Bylo za osm minut půlpáté. „Co s ním máš udělat? Člověče, pokud prý to stihne, mám ho odvelet na útvar, pokud to nestihne, tak do rána zavřít na posádce, pokud to prý nestihne do sedmi večer, tak zavřít a ráno eskortovat do Slaného. Nechápu to, Co to je za voloviny?“
„Z toho si Tondo nic nedělej. Dej mu eskortu k útvaru, on totiž nemá papíry, tak ať si na něm nějakej vůl nesmlsne. Do Slaného nahlas, že to stihl. Jo, Tondo, nejlepší je Kremžská!“ Řvouce smíchy zatáhl okénko a uháněl pryč. Nestihl jsem náčelníkovi štábu, Frantovi, od bigošů v Litoměřicích ani poděkovat. Zajel si se mnou asi 7 kilometrů.
Eskorta mě dovedla k útvaru a předala dévéťákovi (DVT – Dozorčí Vojenského Tábora). Ten, znalý mého průseru, mě vyhnal na rotu. Byla doba čtení rozkazu a rota stála nastoupená na buzeráku. Miloška jsem potkal na schodech s knihou rozkazů pod paží. Byl mým návratem naprosto zaskočen. Obrátil krok a odvedl mě do kanceláře. Nechal si popovídat celou story ze Slaného. Nabídl mi Spartu, sám si zapálil. „Tak víš co?“ Otevřel knihu rozkazů. „Já ti teď v rozkaze vypálím trest a Pepa ani prokurátoři už na tebe nebudou mít nárok. Nemůžeš být dvakrát trestán.“ Vzal svou pověstnou čínskou průpisku a psal do knihy rozkazů. A šli jsme spolu na rozkaz. Zařadil jsem se ke svému družstvu. Milošek přečetl denní rozkaz, kde na závěr stálo: „Uděluji tímto desátníku Karlu Jemelkovi trest sedmi dnů vězení po službě, podmíněným odkladem na dobu 30 – ti dnů, za nevojenské chování v souvislosti s neutronovou bombou.“ Chtělo se mi zařvat „Sloužím socialistické vlasti,“ ale radši jsem se kousnul do rtu.
Vojenskou knížku mi přinesl pošťák v úřední obálce po čtrnácti dnech. Slib mámě, poslat sůl, jsem nesplnil. Nikdo nikdy mi do konce vojny neřekl soudruhu. Pro všechny, včetně Pepy, jsem byl Neutrón. Asi deset dní před mým odchodem do civilu si mě Gabčan pozval do kanceláře. Asi se cítil provinile. Vytáhl láhev jabčáku, odněkud vyhrabal popelník a povolil kouřit. A povídal: „Vietě, Neutrón, kúpil som dve plechové vaně. Čo s nimi v dvojpokojovom bytě? Uložil som ich do pivnice. Provianťákom som ukradol šesť tých děsaťkilových pixlí kremžskej. Jednu som nechal pro zicher v kanclu. Peť som ich odnosil domou. Chcel som natierať, no moja něchcela. Tak sú všetky v pivnici.“ Kouřil jsem jak pohádkový drak. Vytáhl druhou láhev jabčáku. Ukázal mi načatou pixlu kremžské hořčice ve skříní. Vietě, Neutrón, čo bojo najhoršie? Milanko, ten je po mě. Potápal sa s hadiců a na prvý raz vydržal děsať minut. No moja stará něvie plávať. Keď sme boli v Bulharsku, mala vody po kolena a utiekla mi z vody. Zopárkráť jsom ju musel přidržať vo vani pod vodů a po týždni výcviku sa potápa jako morská panna.“ S třetí lahví jabčáku jsme končili těsně před půlnocí. Ráno mě z toho jabčáku hrozně bolela hlava. Hm, myslím, že ne jenom z jabčáku.
Civilu jsem se dočkal ve zdraví. Gabčana jsem potkal ještě jednou. Těsně před rozdělením republiky v Olomouci. Měl výložky podplukovníka. Oslovil jsem ho. Nepoznal mě. Až, když jsem mu připomenul Neutróna v Terezíně, zabral. „Ale Neutrón něbol fůzatý.“ Sakra, ani „fůzatý“ být nemohl. „Náčelníku, vždy jste chtěl být majorem a vidíte, máte podplukovníka.“ Připomenul jsem mu jeho rčení „ A prečo by som němal byť podplukovníkom, veď som žiadny průser něurobil.“
Netuším, slouží li Gabčan v armádě České republiky nebo se stal příslušníkem Slovenské armády. Jedno vím zcela jistě. NATO má tohoto vojenského „Černého Petra“ v rukou zcela určitě.
12 Comments:
Poznamka qeci: DVT byla zkratka Dozorci Vojenskeho Telesa, pokud se jeste dobre pamatuji.
Hezke cteni.
Pane Jemelko, Vaše barvité vyprávění mě vrátilo o 17 let zpátky - a byla jsem opět v socializmus a skoro jsem stála frontu na toaletní papír, děkuji Vám, marie dubanová.
Jezisimarjaaaa me boli branice od smichu!!!!
Za mého neslavného působení v armádě Byl DVT již asi dávno přejmenován na DÚ. (dozorčí útvaru). Výraz DVT (Deveťák) však ve slangu přežíval. Asi 10 minut jsem váhal nad tím, byl - li DVT dozorčím tábora, nebo tělesa. Zvolil jsem tu špatnou možnost. Děkuji za opravu.
Karel Jemelka
Také si pamatuji výrok politruka, poručíka Bulka, čtěte ale raději dvakrát, protože garantuji, že tomu po prvé nebudete rozumět:" Pri výbuchu atomovej bomby se hodíme do výbuchu po granatovej jamě". A ještě jeden nesmrtelný:" Súdruhovia, atom je menší čem makove zrniečko a elektróny obiehaju vo vzdialenosti sto metrov. Dovedete si teda predstavit ako takova atomova bomba je velika."
JM
Krásne a neopakovateľné výroky jedného mimoriadne talentovaného zeleného mozgu z vojenskej katedry v Bratislave, osemdesiate roky, si môžete prečítať vďaka zbierke, ktorá sa zachovala v pozostalosti po známom humoristovi Stanovi Radičovi na adrese:
http://www.dobak.eu/pub/temp/vus.pps
Ja ctu, jako vojak nejmene tri armad, tyhle veci rad.
A kdyz i reklama, tak proc ne Barnumska:
Slovnik vojensko-cesky a cesko-vojensky (nekapesni):
http://www.hradec.org/vcs.html
nemagoril niekto u vu 3281 vimperk? pisecaci. zaujimali by ma osudy vystrojneho nacelnika pplk. pepu trojku z ostravy a jeho sefa, porucika, zastupcu pre tyl, prezyvaneho borec, priezvisko si uz nespomeniem. tie hodnosti nie su prehodene, ten handrar bol fakt pplk. a borec mal zastavene prdy.
No vidíte, já jsem celý život žil v představě, že DVT je Dozorčí Velitel Tvaru. Ale to je asi blbost. Jerry
Karle
diky tve vypraveni je opravdu barvite a prenasi me do tech dnu. Rvu zde smichy nad timhle vytvorem. Tohle je opravdu poplatne asi vsem utvarum byvale armady
Zelená blbost tehdy kvetla. V ŠDZ týlu v Žilině nás staršina Harsányi v r.1960 nabádal takto: "Súdruhovia, celý den bude hospodárský polden. Budú sa pucovat zbrane, a to hlavne hlavne. Tý súdruhovia, ktorí su tu neny, tým vypucují ich zbrane ich kamaráty."
Snad kvete stále.
Výrok "Vietě, soudruhovia, tábor socialismu sa dněs rozprostírá na jednej šestině zemeguľe. Vývoj iďě kupředu. O pár rokou budě socialismus na jednej desatine světa a o dalších niekolko rokou budě možno aj na jednej dvadsatině světa." samozrejme nie je od Gabčana, existoval najmenej 15 rokov pred rokm 1977 a určite ho nepovedal žiaden dôstojnik čsl.armady, ten by na niečo take prišiel. Tradoval sa v spojitosti s jedným z najvyšších funkcionárov KSČS s priezviskom na B a nebol to ten čo k nam pozval priateľov ale pravdepodobne ten čo robil u priateľov počas SNP radistu.
Post a Comment
<< Home