CS-club - český a slovenský zahraniční klub

CS-CLUB je uzavřený soukromý internetový diskusní klub, provozovaný ze serverů mimo území České republiky. Nelze se na něj přihlásit přímo. Zájemci o účast, kontaktujte, prosím adresu prilisdlouhonamori@gmail.com. Tento blog uveřejňuje články Ross Hedvíčka a dalších účastníků cs-clubu.

Wednesday, January 24, 2007

Definice spamu dle UOOU

Ze jsem byl ruznymi dusevnimi prostacky a zaroven internetovymi velicinami z byvale CSSR obvinovan ze "spammerstvi" neni nic noveho. Jako priklady techto prostacku mohu jmenovat neuspesne "podnikatele" a lidsky zkrachovale existence jako Daniel Docekal, Frantisek Fuka nebo Patrik Zandl. Bylo i par dalsich ale tyhle nuly jsou ty nejznamejsi. Vsichni jmenovani po mne v minulosti plivli jedovatou slinou a vsechny jsem pisemne a velmi slusne zadal (naposledy Zandla) o opravu techto jasne nepravdivych prohlaseni. Byl jsem cesky arogantne odmitnut.

Nyni se mi dostal do ruky clanek z ceskeho casopisu PROFIT, kde (zrejme) mluvci prazskeho Uradu pro ochranu osobnich udaju Hana Stepankova tyto zalezitosti vysvetluje. Jejich urad (http://www.uoou.cz/) se totiz rozesilanim spamu - coz jsou jasne definovana "nevyzadana obchodni sdeleni" zabyva a udeluji za spamy pokuty - loni to byl 316 tisic korun.

V textu clanku je jmenovite zminena i moje malickost - coby "Cechoamerican Ross Hedvicek" . Uplne jsem nadskocil - kdy uz cesti "novinari" pochopi, ze kdyz uz mi musi nutit nejaky privlastek, pak tedy nejsem "Cechoamerican" - ale pouze a jednoduse "American"?

Dulezitejsi ale je, ze UOOU zcela jasne definoval pro potroubleho anonymniho novinare z Profitu, co vlastne jsou moje emailem sirene clanky (casto sirene zcela bez meho vedomi - jsem moc rad, ze si je lidi navzajem posilaji, ale ja to nejsem). Tedy: to, co posilam ja formou hromadneho mailu, dle novinare "prosluly Cechoamerican Ross Hedvicek", neni v zadnem pripade spam, ale "politicky text (tedy zakonem nezakazany)" (konec citatu). Tedy maily naprosto legalni, nezakazane a rozhodne zadny spam a nebo nasekane veprove v cinske konzerve.

Verim, ze ve svetle tohoto vyjasneni ceskym vladnim uradem UOOU vyseuvedeni pomlouvaci stahnout sve zlucovite vypady proti me osobe, uz jen proto, ze hromadneho rozesilani politickych emailu pouzival pred casem i rezident Klaus, jeho kancelar a rada funkcionaru ODS a CSSD. A ze to potesi i dalsiho rozesilatele politickych textu Jana Sinagla, o tom nemam uz vubec pochyby.

Clanek z casopisu PROFIT muzete videt na adrese: http://www.humintel.com/profit-2007-4-45.jpg

Saturday, January 20, 2007

Neutrón

Karel Jemelka

Píšeme rok 2007. Rok několika výročí. Tak třeba 30 let. Třicáté výročí Charty 77, ale i Anticharty, co si kdo vybere. Já bych však vzpomenul jiného výročí. Výročí vynálezu neutronové bomby. Proč? Trochu jsem zavzpomínal, no, posuďte sami, máte-li trpělivost číst tak dlouhou story.

Takže, v roce 1977 jsem pevně stál na stráži míru a socialismu posádkou v Terezíně. Můj příběh se sice stal v lednu 1978, ale je spojen s vynálezem neutronové bomby.

Mediální kampaň proti neutronové bombě byla daleko větší než proti Chartě 77. Noviny a časopisy byly plné neutronu, televize a rádio jakbysmet. Člověk měl pomalu strach otevřít ledničku. Co kdyby neutron? Na Silvestra 77 jsem měl dovolenou. Starej mazák, za tři měsíce do civilu. S rodiči bylo dohodnuto, že na moji dovolenou bude doma zabijačka. Nebyla. Musela být odložena. Nebylo soli. Tak, jako třeba nebylo hajzlpapíru, dámských vložek nebo jiných, v socialismu nepotřebných věcí, tak přišlo období, že nebyla k dostání kuchyňská sůl. Pozor, nechci otravovat s pohádkou „Sůl nad zlato,“ ale jistě chápete, že bez soli se zabijačka dělat nedá. Máma mě prosila, jestli bych, až se vrátím na posádku, zašel někam do obchodu, nakoupil aspoň 5 kilo soli a poslal domů. Prase je už velké a je třeba udělat tu plánovanou zabijačku a sůl se nedá koupit. Tak jsem si zanadával na socialismus a máma mi povídá: „ Pořád blbnou s tou neutronkou, až vnikla fáma, že když se do vany nasype sůl, tak 3 - 4 kila na plnou vanu a člověk se do té vany ponoří a dýchá hadicí, tak ten neutron tou slanou vodou nepronikne. Tupci skoupili sůl a my normální máme solit cukrem.“

Dovolená mi končila v neděli. V pondělí hned první dvě hodiny vojenského zaměstnání bylo PŠM. Pro neznalé, Politické Školení Mužstva. PŠM vedl poručík Milan Gabčan. Nedá mi to, abych osobu poručíka Gabčana nepopsal. Typický naivní socialistický vojáček. Málo inteligentní, o to více snaživý. Nedoučený automechanik pocházející někde z hor z okolí Žiliny. Husákovštinu ovládal lépe než Husák sám. Kdykoli měl problém s někým z nás vojáků základní služby, končil jeho výlev větou: „Kým ja buďem majorom, já vám ukážem!“ Nejproslulejší byl jeho výrok: „ Vietě, soudruhovia, tábor socialismu sa dněs rozprostírá na jednej šestině zemeguľe. Vývoj iďě kupředu. O pár rokou budě socialismus na jednej desatine světa a o dalších niekolko rokou budě možno aj na jednej dvadsatině světa. Ludia poženů tých kapitalistou sviňským krokom. Pokrok sa nědá zastaviť ani keby sa na Wall Streetu na hlavy stavali.“

Takže teď zpět. Bylo PŠM a vedl ho Gabčan. Na programu byla, jak jinak, neutronová bomba. „Vietě, sudruhovia, ta neutrónka si len tak plkně kdesi v luftě. Ten neutrón sa z toho vysype a proleze všetkým. Proleze pancierom tanku, proleze betónom bunkrou, proleze můrmi aj panelmi našich domou. A všetko živé scipně. A ty zasratý imperialisti pridů, uklidia, vydezinfikujů a majů naše tanky a zbraně nepoškoděné. Majů naše domky aj panelákové byty nepoškoděné. Zatratý imperialisti.“

Ihned mi vytanula na mysl odložená zabijačka. Přihlásil jsem se o slovo a spustil jsem: „Víte, náčelníku (u útvaru se nesoudruhovalo, ale náčelníkovalo), na každou zbraň se časem najde protizbraň. Na neutron platí obyčejná sůl. Nasypete tak 4 kila do vany, napustíte a rozmícháte. A máte nachystanou hadici. Když to bouchne, hadici do huby a hup do vany. Sůl ten neutron chytí a člověk přežije.“ Aby toho nebylo málo, ihned se přidal známý vtipálek Ivo Kreisinger, rodák někde od Rakovníka: „A pokud spíte, náčelníku, a nevíte, že to bouchlo, tak vám sůl ve vaně nepomůže, protože nevíte, že máte skočit do vany. V tomto případě se doporučuje natřít okna, zdi a stropy bytu hořčicí. Nejlepší je kremžská. Ta to chytá spolehlivě půl hodiny. Ta obyčejná funguje tak 10 minut, než ji neutron prokouše. A za tu dobu se asi vzbudíte, nebo vám někdo řekne, že to bouchlo a je válka, tak z postele přelezete do vany.“

Gabčan začal chodit po místnosti a mnul si nos, což znamenalo, že přemýšlí. Rázoval po místnosti skoro 5 minut, přemýšlel a přemýšlel. Do nastalého ticha se ozval Milan Polan, jihočeský rybář: „Kurva, chudáci ryby.“ Co s tím mají společného ryby, ty vole?“ ozval se zas někdo. „Jak znám toho magora, co u nás sedí na Národním výboru, tak ten hned nechá nasolit obecní rybník, ať mají kam naskákat ti, kteří u nás na vsi ještě nemají vanu,“ odvětil Polan. A Gabčan chodil a mnul si nos. „A čo mám robiť s manželkou a synom, keď mám v bytě iba jednu vaňu?“ Bylo vidět, jak socialistický důstojník, ochránce civilistů, myslí v prvé řadě na sebe. Vanu v bytě uzurpoval pro sebe. Snad k jeho cti poslouží fakt, že na manželku a syna myslel hned v druhé řadě. „No náčelníku, koupit další vanu pro soudružku Gabčanovou a pro Gabčana pionýra aspoň škopek. Nejhorší asi bude naučit mladého být zticha pod vodou a dýchat hadicí,“ radil mu Kreisinger. „Volno, rozchod, fajčiť povoleno. A něrobtě tu bordel!“ zavelel Gabčan a odešel. PŠM tímto pro dnešek skončilo.

Zbytek dne a následné úterý proběhlo naprosto v klidu. Ve středu byl parkový den, všichni jsme v autoparku něco pucovali. Kolem desáté hodiny přiběhl PDP (Pomocník Dozorčího Parku) a říká: „Jemelka, mazej k Miloškovi do kanclu, (Milošek – velitel roty) máš asi průser, Milošek je nějakej nasranej a říkal okamžitě.“ Dal jsem ruce na bradavky (na své bradavky) a vyklusával k Miloškovi. „Co máš za průser s Gabčanem?“ Přivítal mě Milošek, ještě jsem ani dveře za sebou nezavřel. „ Lítá od důstojníka k důstojníkovi a všem vykládá cosi o neutronu a soli. U autonáčelníka chtěl auto, na odvoz nějakých van z Litoměřického kovomatu. A okno od kanclu si napatlal hořčicí.“ „Pepa (velitel útvaru) si ho ráno vzal na kobereček a napařil mu domácí vězení do odvolání. No a teď chce vidět tebe a mě. Tak se obleč do vycházkového a jdeme k němu na hlášení.“

Milošek nás u Pepy nestačil ani zařadit a Pepa už řval. Tak vzteklého jsem ho za celou vojnu neviděl. Lítal po kanceláři jako pominutý a řval a řval. Rozbil telefon, rozdupal odpadkový koš a svou plukovnickou čepici. Pistoli v pouzdře na opasku prohodil zavřeným oknem na buzerák. Za půl hodiny jeho řvaní jsem dokázal pochopit jen to, že Miloškovi napařil taky domácí vězení, když má na rotě rozvraceče a protisocialistického živla. A za svou osobu jsem pochopil, že kontráši (Vojenská kontrarozvědka) už si pro mě jedou a že mě čeká přinejmenším doživotí, přinejhorším ke zdi. Pepovi docházel dech. Sedl za stůl. „Ty si dej odchod,“ ukázal na Miloška, „a ty tu zůstaň, pro tebe už jedou,“ ukázal na mě. Někdo zaklepal. Dozorčí od vchodu nesl Pepův opasek s pistolí a za ním se cpali do místnosti dva civilové. Dostal jsem klepeta, usadili mě do gazika a odvezli do Slaného. Cestou ani slovo. Se mnou ani mezi sebou.

Ve Slaném mě uvrhli do posádkového vězení. Bez oběda, bez večeře, v noci jsem usnul snad na chvilku. Ve čtvrtek v 8 hodin ráno mě předvedli do kanceláře k jednomu z těch dvou, kteří mě odvezli z Terezína. Začal výslech. Ostré světlo stolní lampy neustále do tváře, na stole mikrofon. Magnetofon vidět nebylo. A pořád dokola. „Pro koho pracuješ? Kdo tě poslal a navedl rozvracet armádu? S kým jsem v zahraničí v kontaktu? Koho na těchto fotografiích znáš? Jak to bylo s tím neutronem? Tvoje matka za svobodna? Ti dva se u mě střídali. Jeden „tvrďák“, ten sliboval 8 -10 let Sabinova. (Sabinov, vojenské vězení, kdesi na východním Slovensku) Druhý lidumil, pořád plnou hubu mých rodičů, mé holky, civilního života a sliboval tak podmínku, maximálně 18 měsíců až dva roky. Stále dokola jsem musel opakovat, co jsem řekl na tom PŠM. A stále dokola jsem opakoval, že nedovedu pochopit, jak někdo může uvěřit tak lacinému fóru jako byl ten, neutron versus sůl. Že všichni to brali jako fór, jen hloupý, snaživý blbec, důstojník, to vezme vážně. Kdo poradil Gabčanovi tu hořčici si už nepamatuji. Byl tam hukot jak v úlu, jeden hulákal přes druhého a koneckonců pustil jsem ten fór z hlavy. Nedali mi najíst, (napít ano). Kupodivu se mne nikdo ani nedotkl. Ani jedna facka, ani jeden kopanec. Žádné násilí. Pouze psychologický nátlak. Výslech trval 24 hodin. V pátek v 8 hodin ráno mě odvedli zpět do basy.

Padl jsem na palandu a už nějaký hňup v uniformě kapitána začal vyhánět vězně na úklid sněhu. Nějak jsem to nevydržel a vybuchl jsem. „Ty hovado zelený, nejdřív se podívej, jestli mě máš ve stavu na jídlo. Jestli ano, tak nejdřív stravu přines. A jestli mě nemáš na stravu, tak mě nemáš ani na úklid sněhu. Vypadni a zavři zvenčí.“ Řval jsem na ošňůrovaného kapitána z palandy. Vypadl a zavřel zvenčí.

Někdo se mnou třese. „Vstávejte, přišli pro vás.“ Ošňůrovaný kapitán mě budil. Odvedli mě zase k tomu vyslýchajícímu lidumilovi do kanceláře. Lidumil se nějak divně usmíval. „ Váš případ je sice těžký, ale vrátíte se k útvaru a budete očekávat věcí příštích.“ Oznámil mi suše. Žádný protokol, žádné prohlášení. Nic k podpisu. Moje vojenská knížka ležela na stole. „Tak, máme 15 hodin10 minut, v 16,30 se budete hlásit dozorčímu posádky v Terezíně. Bude vás čekat. Vaše doklady si necháme zde.“ Vyvedl mě před posádku. Nechápal jsem. Voják bez vojenské knížky, vycházkové knížky postrádající doklady bývá označen za zběha. Čul jsem za tím nějakou čertovinu. Udělat za 80 minut 70 kilometrů, bez koruny v kapse je i dnes skoro nadlidské. Dal jsem zase ruce na bradavky a hnal jsem na výpadovku směr Litoměřice. Jedině stopování mě asi mohlo zachránit. Skočil jsem s roztaženýma rukama před první osobák. Byla to bílá Škoda 1000 MB.

Řidič škodovky, udělaný pořízek tak ke čtyřicítce. Řečí jak opice blech. Otázek, proč musím být o půlpáté na posádce v Terezíně, a co mám za průser, že jsem takhle uřícenej. Tak jsem mu tu neutronovou story povyprávěl. Řval smíchy, že jsme dvakrát málem nabourali. „Podívej mladej, jak já znám kontráše, tak oni mají hovno co na práci, tak s tebou si asi udělali takové malé taktické cvičení.“ Já čuměl jak vůl a on řval smíchy. „No nediv se, já dělám náčelníka štábu u bigošů v Litoměřicích. Kontráše znám a z této voloviny nabeton nic nebude.“ A znovu řval smíchy. „Vyhodím tě na posádce, sám jsem zvědavej, co na tebe ušili.“ Znovu smích. „Jestli chceš, požádej o přeložení ke mně do Litoměřic. Budeš mi dělat poskoka a podržtašku a budeš mít zlatou vojnu. Ani podplukas si na tebe netroufne.“ Byl jsem skeptický. „ Dnes to mám za osmdesát, tedy, pokud nedostanu Sabinov, a myslíš si, (začal jsem mu tykat) že to s tímto číslem má smysl?“ „No jo, starej mazák, tak to už asi ne. To už si odkroutíš na jedný půlce prdele. Kurva, proč ten Roček, (Pepa, velitel našeho útvaru) vyhledává takové debily. Asi jsou lépe ovladatelní.“

Dojeli jsme do Terezína. Ošňůrovaný major „posaďák“ stál před posádkou. Asi mě vyhlížel. Pořízek zastavil škodovku u něho. Stáhl okénko. „Ahoj Tondo, ahoj Franto, vezu ti toho průseráře, co tu má být o půlpáté.“ Bylo za osm minut půlpáté. „Co s ním máš udělat? Člověče, pokud prý to stihne, mám ho odvelet na útvar, pokud to nestihne, tak do rána zavřít na posádce, pokud to prý nestihne do sedmi večer, tak zavřít a ráno eskortovat do Slaného. Nechápu to, Co to je za voloviny?“

„Z toho si Tondo nic nedělej. Dej mu eskortu k útvaru, on totiž nemá papíry, tak ať si na něm nějakej vůl nesmlsne. Do Slaného nahlas, že to stihl. Jo, Tondo, nejlepší je Kremžská!“ Řvouce smíchy zatáhl okénko a uháněl pryč. Nestihl jsem náčelníkovi štábu, Frantovi, od bigošů v Litoměřicích ani poděkovat. Zajel si se mnou asi 7 kilometrů.

Eskorta mě dovedla k útvaru a předala dévéťákovi (DVT – Dozorčí Vojenského Tábora). Ten, znalý mého průseru, mě vyhnal na rotu. Byla doba čtení rozkazu a rota stála nastoupená na buzeráku. Miloška jsem potkal na schodech s knihou rozkazů pod paží. Byl mým návratem naprosto zaskočen. Obrátil krok a odvedl mě do kanceláře. Nechal si popovídat celou story ze Slaného. Nabídl mi Spartu, sám si zapálil. „Tak víš co?“ Otevřel knihu rozkazů. „Já ti teď v rozkaze vypálím trest a Pepa ani prokurátoři už na tebe nebudou mít nárok. Nemůžeš být dvakrát trestán.“ Vzal svou pověstnou čínskou průpisku a psal do knihy rozkazů. A šli jsme spolu na rozkaz. Zařadil jsem se ke svému družstvu. Milošek přečetl denní rozkaz, kde na závěr stálo: „Uděluji tímto desátníku Karlu Jemelkovi trest sedmi dnů vězení po službě, podmíněným odkladem na dobu 30 – ti dnů, za nevojenské chování v souvislosti s neutronovou bombou.“ Chtělo se mi zařvat „Sloužím socialistické vlasti,“ ale radši jsem se kousnul do rtu.

Vojenskou knížku mi přinesl pošťák v úřední obálce po čtrnácti dnech. Slib mámě, poslat sůl, jsem nesplnil. Nikdo nikdy mi do konce vojny neřekl soudruhu. Pro všechny, včetně Pepy, jsem byl Neutrón. Asi deset dní před mým odchodem do civilu si mě Gabčan pozval do kanceláře. Asi se cítil provinile. Vytáhl láhev jabčáku, odněkud vyhrabal popelník a povolil kouřit. A povídal: „Vietě, Neutrón, kúpil som dve plechové vaně. Čo s nimi v dvojpokojovom bytě? Uložil som ich do pivnice. Provianťákom som ukradol šesť tých děsaťkilových pixlí kremžskej. Jednu som nechal pro zicher v kanclu. Peť som ich odnosil domou. Chcel som natierať, no moja něchcela. Tak sú všetky v pivnici.“ Kouřil jsem jak pohádkový drak. Vytáhl druhou láhev jabčáku. Ukázal mi načatou pixlu kremžské hořčice ve skříní. Vietě, Neutrón, čo bojo najhoršie? Milanko, ten je po mě. Potápal sa s hadiců a na prvý raz vydržal děsať minut. No moja stará něvie plávať. Keď sme boli v Bulharsku, mala vody po kolena a utiekla mi z vody. Zopárkráť jsom ju musel přidržať vo vani pod vodů a po týždni výcviku sa potápa jako morská panna.“ S třetí lahví jabčáku jsme končili těsně před půlnocí. Ráno mě z toho jabčáku hrozně bolela hlava. Hm, myslím, že ne jenom z jabčáku.

Civilu jsem se dočkal ve zdraví. Gabčana jsem potkal ještě jednou. Těsně před rozdělením republiky v Olomouci. Měl výložky podplukovníka. Oslovil jsem ho. Nepoznal mě. Až, když jsem mu připomenul Neutróna v Terezíně, zabral. „Ale Neutrón něbol fůzatý.“ Sakra, ani „fůzatý“ být nemohl. „Náčelníku, vždy jste chtěl být majorem a vidíte, máte podplukovníka.“ Připomenul jsem mu jeho rčení „ A prečo by som němal byť podplukovníkom, veď som žiadny průser něurobil.“

Netuším, slouží li Gabčan v armádě České republiky nebo se stal příslušníkem Slovenské armády. Jedno vím zcela jistě. NATO má tohoto vojenského „Černého Petra“ v rukou zcela určitě.

Thursday, January 18, 2007

Proč se bojovat nemělo


Otto Drexler


Ač od těch smutných dnů uběhla již spousta času; je tomu již více jak 68 let, kdy první československé republice odbily poslední hodiny její existence, v české společnosti se stále vedou spory, zda se Československo mělo či nemělo postavit v zářijových dnech roku 1938 Německu. Tento článek je jakýmsi dalším příspěvkem do oné diskuse.

Jak nadpis napovídá, jsem přesvědčen, že se bojovat nemělo. Pokusím se vyvrátit bludy o tom, že Československo mělo sílu a možnosti na to, aby se ubránit Německu mohlo. Konečný úsudek o „Mnichovu“ však musí být ponechám na každém čtenáři; je tu totiž i hledisko subjektivní, které nelze vyvrátit. Záleží na hodnotovém žebříčku každého jednotlivce: je přednější zachování fyzické podstaty národa s nejistou budoucností, nebo je lepší čestná smrt? Je-li pro někoho cennější naděje, než-li smrt, měl by považovat československé rozhodnutí nebojovat za správné, je-li pro někoho cennější čest, měl by s oním rozhodnutím nesouhlasit.


Československo před rokem 1938

Nastoupením Adolfa Hitlera k moci v r. 1933 v Německu můžeme s určitostí říci, že neexistovala žádná správná čsl. zahraniční politika, která by mohla střetu s hitlerovským Německem zabránit. Pakliže nemělo ke konfliktu dojít, nesměl se stát Adolf Hitler vůdcem Německa. Že k znemožnění Hitlerova nástupu k moci čsl. zahraniční politika neudělala vše co mohla je evidentní, avšak po r. 1933 těžko šlo jakoukoliv správnou zahraniční politiku hledat, každá by nevedla do záhuby.

Na rozdíl od zahraniční politiky, v politice vnitřní můžeme sledovat závažné chyby, které měly zásadní vliv na osud první republiky. Laxní přístup čs. armády k německé hrozbě znemožnil včasnou přípravu na konflikt s Německem. Totiž, v r. 1932, na odzbrojovací konferenci v Ženevě si Německo vynutilo rovnoprávnost ve zbrojení a ministr zahraničí Edvard Beneš pohotově hlásil velitelství československé armády: „Máme čtyři léta. Krize přijde nejpozději v roce 1937 a do té doby musí být republika vojensky plně připravena.“ Na jeho slova byl jen velmi vlažný ohlas. Nikdo nechtěl věřit tomu, že by snad Československo mohlo být napadeno; vládl mýtus o věčném míru. Edvard Beneš marně volal po uvolnění značných finančních prostředků na obranu státu. Mnohými politiky i finančníky byl tento plán zavrhován. Přece, kdyby náhodou chtělo Německo „zlobit“, máme tu Francii, která nás spasí, říkali si mnozí občané Československa. V české společnosti prostě panovalo přesvědčení, že samostatný stát je pěkná věc, ale nesmí mnoho stát. Proti nebezpečí ze strany Německa máme přece spojenecké smlouvy – tak na co platit, když za nás eventuální horké kaštany vytáhnou z ohně spojenci.

Další fatální chyba v československé vnitřní politice: místo toho, aby si Češi získali sudetské Němce na svou stranou, nechali je na pospas Hitlerovi, aby z nich udělal později oběť své propagandy. Tento případ svědčí o naprosté nepragmatičnosti čs. politické reprezentace. Neuvědomila si zcela logickou věc, totiž, že bude-li sudetské Němce aktivně zapojovat do vládnutí (viz ignorace výsledků parlamentních voleb v r. 1935), tak ani sudetští Němci se nebudou radikalizovat, jejich myšlenky se nebudou ubírat směrem „heim ins Reich“. Ovšem národnostně smířlivé vystupování všech českých politických stran, s výjimkou KSČ (bohužel), nebylo.

Nelze ovšem některým českým demokratickým politikům vytknout jejich smířlivý národnostní postoj, včetně T. G. Masaryka především; avšak on, ani nikdo jiný se energicky nesnažili o zásadní změnu v souvislosti s německy mluvícím obyvatelstvem v ČSR. České obyvatelstvo bylo ve výrazné většině šovinisticky smýšlející, německé spoluobčany nebralo za rovnocenné, nýbrž je jen trpělo. Čeští politici, slyšíce „hlas lidu“, následovali český lid a o systémové změny vůči německému obyvatelstvu se ani nepokusili.

Jedinou nadějí pro ČSR ve třicátých létech byla protihitlerovská osa Paříž – Praha – Moskva, vzniklá francouzsko-sovětskou a československo-sovětskou smlouvou z r. 1935, navazující na československo-francouzskou smlouvu z r. 1924. Francii šlo tehdy v podstatě jen o dojem, jaký vrhne na Německo. Že by došlo ze strany Francie k praktické realizaci závazků, bylo nepravděpodobné hned v r. 1935. A sovětským vůdcům šlo vždy jen o to, jak získat nadvládu nad Evropou. Nakonec došli k závěru, že okamžité zapojení SSSR do případné války by bylo nežádoucí s výmluvou, že jde o válku reakčních států, s nimiž SSSR nemá nic společného. Je tak zřejmé, že při eventuálním československo-německém konfliktu se Československo nemohlo na nikoho spolehnout – pouze na sebe, na vlastní sílu; nikoho, kdo by mu přišel na pomoc, nemělo, a ani mít nemohlo

Na vlastní obranu Československa se spoléhat nedalo, neboť:
a) valy pevností byly v r. 1938 většinou nedokončené, daly se obejít a pevnosti byly z naprosté většiny nevyzbrojené. Měly dostat děla až v roce 1939, výstavba opevnění měla skončit v roce 1948 (!)
b) akceschopnost případné strategie obrany zčásti znemožňovaly kritické vztahy se sudetskými Němci - první, hraniční pás pevností se nacházel de facto v nepřátelském území - jakož i se Slováky, kteří by mohli přispívat k destrukci obrany
c) absence moderní výzbroje - letadel, protiletadlového dělostřelectva i motorizovaných pancéřovaných vojsk
d) ani nejdokonaleji vybavená československá armáda by neměla šanci se ubránit, protože délka obranné linie proti Německu po anšlusu Rakouska přesahovala lidské a hmotné zdroje československého státu – prostě nebylo dost vojáků na pouhé její obsazení. To dosvědčil mimoděk náčelník generálního štábu generál Krejčí: „Nepodaří-li se diplomaticky neutralizovat alespoň Polsko, nelze počítat ani s relativním úspěchem obrany.” Tím tedy naplno řekl, že za oněch podmínek byla ČSR nehajitelná. Abychom nezapomněli, Maďarsko by zřejmě také okupovalo jižní části Slovenska a Podkarpatskou Rus..

Je prokazatelnou pravdou, že takřka každý český muž měl obrovskou chuť jít bránit se zbraní ruce československou vlast, ovšem, aniž si přitom uvědomoval všechny možné neblahé důsledky pro čs. stát. Bylo by však nefér, vyčítat to prostým českým mužům. Takové věci se musejí vyčítat politikům, kteří za blaho státu jsou přímo odpovědni. Bohužel, takřka žádný čs. politik se odpovědně nechoval. Téměř všichni tehdejší politici byli ražením a přehledem zcela provinčními, světové politice vůbec nerozuměli, viděli Československo jako středobod světa a vycházeli z iluzorních představ. Vedli Československo k jisté záhubě. Jen několik výjimek se tomuto trendu, kromě světové politiky znalého státníka Edvarda Beneše, vymykalo: Milan Hodža, jehož nejupřímnějším zájmem bylo vytvořit zcela rovnoprávný stát několika národností a podunajskou federaci, a trojice diplomatů v zahraničí: Štefan Osuský ve Francii, Jan Masaryk v Anglii a Vojtěch Mastný v Berlíně. Ostatní čs. politici byli jen regionalističtí politikáři, kteří se v situaci vůbec nevyznali, a byli tak vůči občanům nanejvýš nezodpovědní.

Politici, a zvláště pak ti čeští, dělali politiku, která hnala ČSR do pekel; nesnažili se o uspokojivé vyřešení slovenské otázky, jakož i otázky sudetoněmecké, celkově tak dělali špatnou politiku vůči západním zemím (zejména Francii a Velké Británii), které by s radostí uvítaly jakýkoli posun v národnostní otázce. Neřešením této otázky, jakož i z dalších důvodů, bylo Československo viděno v očích Západu stále záporněji, zatímco SdP a Maďarsko stále pozitivněji..


Československo a jeho obrana v r. 1938

Hitler měl vcelku volnost, odkud na Československo zaútočí. Mohl si vybírat překročení hranic od Ostravy na západ a pak zpět po jižní hranici až po Břeclav. Báječné pevnosti měly většinou jako jedinou výzbroj lehký kulomet vzor 26, určený k podpoře pěchoty při útoku. Tato zbraň nesplňovala požadavek delší nepřetržité palby, po vystřílení tří zásobníků po 25 ranách se musela opotřebovaná hlaveň odmontovat, zahodit a namontovat nová. Všechny čs. pevnosti se daly lehce obejít.

Zatímco Němci měli 3200 středních a lehkých tanků, Československo jen 418 lehkých. Přibližně 4000 německých letadel stálo proti 1300 československým, z nichž jen několik kovových dolnoplošníků koupených narychlo v SSSR bylo jakž takž schopno čelit německým. Jak kvalitní zbraně to československá armáda měla, o tom svědčí i následující fakta. Z celé čs. výzbroje si německá branná moc ponechala pouze pušky (včetně četnických karabin vzor 32), kulomet vzor 26, u kterého se zcela překonstruovala hlaveň, některá letadla, jakožto školní a dunajskou flotilu. Zbytek byl Německem buďto darován „spojeneckému“ Slovensku nebo balkánským státům, nebo rovnou poslán do šrotu. Z tanků se využily podvozky pro děla.

Stanoviště hlavního velitele československých branných sil bylo v Račicích u Vyškova, ležících pouhých 70 km od dosahu Německa. Bylo chráněno jen třemi protileteckými bateriemi (podle některých svědectví jen jednou jedinou), protiletecký kryt pro armádní velení byl pouhý rozměrnější sklep, který by náletu jen stěží odolal. A Němci měli výsadkářské vojsko, takže osud armádního velení byl by býval v několika hodinách po začátku války asi zpečetěn.

Možná strategie obrany je doložena jen jedna. Hned v prvních dnech česko-německé války se měla většina čs. armády přemístit na Slovensko, přičemž druhá, menší část armády, měla tento ústup po několik dní krýt na západních hranicích, kde byla jen lehčí opevnění. Těžká opevnění na hranicích se Slezskem pak měla zadržet nepřítele po několik týdnů. Ale i ta se dala obejít. Ze Slovenska měla čs. armáda počkat, až se do války zapojí spojenci, pak vyrazit a svést na území Čech rozhodující bitvu, přičemž ze západu již měli tlačit Němce Francouzi, a na východě měla pomáhat čs. vojskům Rudá armáda. Tento plán, byl středem republiky přes Českomoravskou vysočinu, která by umožnila rychlý a přímý přesun středem republiky na Slovensko. Jediný výkonný železniční spoj z Čech na Slovensko vedl přes Bohumín a byl v dosahu útoku Wehrmacht ze Slezska. Další faktor, který by se musel vzít v úvahu, bylo nepřátelské zaměření slovenského obyvatelstva proti Čechům. To by při ústupu vlivem odporu obyvatelstva a dezercí slovenských vojáků vedlo zřejmě ke stovkám mrtvých...

Plán byl zřejmě natolik nerealistický, že si to v září 1938 uvědomovalo samo vedení čs. armády, když nezvolilo tuto strategii obrany, nýbrž zvolilo variantu, kdy se maximum vojáků přesunulo na západní hranici, a tím se znemožnila varianta ústupu na Slovensko. Němci o československých záměrech ústupu na Slovensko dobře věděli, a byli odhodláni si vynutit boj v české kotlině.

Je nutné rovněž vzít v úvahu, přemýšlíme-li nad případným československo-německým konfliktem, situaci mezinárodní. A ta byla Československu krajně nenakloněna. Představitelé Velké Británie nijak neskrývali, že jim vadí československá národnostní politika. Československo bylo v jejich očích tím, kdo narušuje klid a mír v Evropě, kdo utlačuje občany jiné národnosti.. Byl jim bližší Henlein a jeho hnutí, než pražská vláda. ČSR v očích Západu byla také bolševickým nebezpečím, nástupní zemí bolševismu do Evropy. A bylo by dopředu jedno jasné: ať by československo-německý konflikt dopadl jakkoliv, Československo by bylo viníkem války..


Závěrečné konstatování

Rozhodnutí Edvarda Beneše podstoupit sudetoněmecké území Německu bylo velmi racionální. Beneš dobře věděl, že za takovéto situace je obrana Československa nemožná, volil mezi dvěma variantami: je přednější zachování fyzické podstaty národa za cenu příkoří, poroby a mnohých obětí (kterou Beneš zvolil), nebo národní čest a hrdost, důstojnost, obrana vlasti do posledního muže (ke které se přikláněli kupříkladu Ladislav Rašín, Petr Zenkl nebo Klement Gottwald) . Benešovo rozhodnutí vedlo sice ke značné demoralizaci národa a k odklonu Čechů od demokracie, což se nejdříve projevilo vytvořením xenofóbního pravicového autoritativního státu, jehož přeměně ve stát totalitní zabránil jen zásah Adolfa Hitlera, a poté za protektorátu samovolnou komunizací českého lidu, po válce vytvořením národně socialistického státu, který se zásahem Stalina přeměnil ve stát bolševický. Avšak i přesto je očividné, že český národ Benešovým rozhodnutím nebojovat více získal, než ztratil. Plody toho hledejme především v dnešní době.



Literatura:
Beneš, Edvard: Mnichovské dny. Praha. Naše vojsko, 2003
Beneš, Edvard: Německo a Československo. Praha, Masarykův ústav AV ČR, 2005
Lvová, Míla: Mnichov a Edvard Beneš. Praha, Svoboda, 1968
Tesař, Jan: Mnichovský komplex. Jeho příčiny a důsledky. Praha, Prostor, 2000

Byl únor 1948 nevyhnutelný?

Otto Drexler


O průběhu převzetí moci v únoru 1948 toho bylo napsáno již velmi mnoho, stejně tak o cestách k němu. Stále zajímavá však může být otázka nevyhnutelnosti nastolení komunistické diktatury v Československu. V počátečních letech po Únoru hledala československá emigrace viníka toho všeho – byl jím označen Edvard Beneš, muž, který měl svým rozhodnutím přijmout demisi odstoupivších nekomunistických ministrů a následně jmenováním „obrozené“ vlády Národní fronty nejen legalizovat, ale ba přímo umožnit existenci komunistického režimu.

V pozdějších letech, a především u nelevicově smýšlejících autorů, zase převážil názor, že vinou pozdějšího komunistického převratu bylo uzavření československo-sovětské smlouvy z r. 1943 a následné sbližování Československa se Sovětským svazem a že komunistická revoluce se ve skutečnosti neuskutečnila v r. 1948, nýbrž o necelé tři roky dříve, v květnových dnech r. 1945. Zatímco u prvního případu se věří, že odvrácení komunistické nadvlády bylo možné ještě v únoru 1948, v druhém případě panuje přesvědčení, že uzavřením československo-sovětské smlouvy byl osud nové republiky nevyhnutelný.


Zkomunizované země české

Nevěřím, že v oněch únorových dnech šlo komunistickou totalitu odvrátit. Veškeré soudy odsuzující činy Edvarda Beneše v tomto období, kterými měl umožnit komunistickou svévládu, jsou jen velice špatným zhodnocením únorové mocensko-politické situace, jsou zásadním nepochopením politického vývoje v ČSR, ale i ve světě v těchto letech. Částečně může za to i neznalost poměrů, jaké panovaly za dveřmi Pražského hradu a Strakovy akademie ve dnech únorové krize.

Edvard Beneš byl v r. 1948 člověkem, který neměl prakticky žádný politický vliv. Zatímco v r. 1938 byla jeho politická moc obrovská a neodpovídala postavení prezidenta v parlamentním systému, o deset let později tomu bylo přesně naopak, byl jen pouhým reprezentativním prezidentem, který svými podpisy jen potvrzoval rozhodnutí vůdčích politiků Národní fronty, skutečných vládců Československé republiky. Jakékoliv rozhodnutí Edvarda Beneše v únoru 1948 nemohlo závažněji ovlivnit chod věcí v Československu, skutečnou mocí disponovali jiní.

Tímto se dostáváme k základnímu problému: Byl Únor nevyhnutelný? Šlo mu předejít? Existovaly jiné cesty? Je to takový začarovaný kruh. Pakliže neměli komunisté obsadit ve vládě klíčová místa, jakož i křeslo předsedy vlády, což se stalo výtečným předpolím pro převzetí veškeré moci ve státě, tak nesměli komunisté zvítězit ve svobodných parlamentních volbách v r. 1946.

Komunisté však zvítězili drtivě, téměř s dvacetiprocentním náskokem za druhými národními socialisty. Nelze říci, že by i v jiných zemích nešel vývoj po válce do leva, dokonce i ve značně konzervativní Velké Británii zvítězila po válce levice, avšak vývoj v ostatním světě směřoval od kapitalismu k socialismu, v ČSR od demokracie k totalitarismu. V žádné jiné zemi střední Evropy, pouze v českých zemích vyhrála po 2. světové válce komunistická strana. Nejvíce hlasů dostala v Čechách, kde získala přes 43% hlasů, na Moravě to bylo o devět procent méně. Ač Slovensko mělo k Sovětskému svazu nejblíže, zůstalo jedinou zemí ČSR, kde komunisté nevyhráli.

Nutí nás to pak k přemýšlení, zda komunistickému vítězství šlo zabránit. Inu, dost těžko. Český národ se za války značně zkomunizoval. Cestu k tomu dal pověstný Mnichov. Víra v západní mocnosti se u Čechů ocitla na bodě nula a došlo k jejich přeorientování. Náhle se slovanství stalo velice populárním. Uměle byla vytvářena lidová kultura, která měla upozorňovat na slovanství národa. Češi se začali upínat k Sovětskému svazu, viděli v něm slovanského bratra, který se stane jejich spasitelem, pozdějším hlavním spojencem a ochráncem míru.

Již pražská masová demonstrace 28. října 1939, která předznamenala studentskou demonstraci 17. listopadu, po níž došlo k uzavření českých vysokých škol, cosi napověděla o budoucím směřování země. Shromážděné davy nápadně často vyjadřovaly svou důvěru ve SSSR jako v budoucího osvoboditele. Jedním dechem se křičelo: „Ať žije Beneš!“, „Pryč s Hitlerem!“, „Chceme Stalina!“ Nejčastěji k tomu dav zpíval Kde domov můj, Hej Slované, doložen je i zpěv Internacionály (tehdejší hymny SSSR).

Obdiv a přátelský vztah k SSSR se stupňoval. V měsíční zprávě pražského úseku Sicherheitsdienstu (SD) za září 1940 se doslova praví: „Dnes i měšťanský, nábožensky založený průměrný Čech chová stejné sympatie k sovětskému Rusku jako ateistický revoluční marxista. Všechny světonázorové zábrany z dřívějška jako by byly v celém českém táboře překonány – s výjimkou konzervativního rolnictva – ve prospěch dalekosáhlé politické důvěry ve velkou slovanskou mocnost ruskou.“

Zatímco v r. 1938 měla KSČ jen něco přes 30 tisíc členů, o sedm let později, v r. 1945 se mohlo komunistickou legitimací pochlubit již na 1 milion občanů a počet neustále rostl. Je to neuvěřitelné, uvážíme-li, že všichni tito lidé vstupovali do KSČ zcela dobrovolně. Nikdo je k tomu nenutil, byla to jejich svobodná volba. A právě tohle je nezpochybnitelný fakt, který dokládá, že ne Stalin, ne Gottwald, ani svou politikou Beneš či Roosevelt, nýbrž sám český lid významně přispěl k tomu, že nastolení komunistické diktatury bylo tak lehké. Nemuselo být ani žádného Stalina, český lid by si totalitární režim vybudoval sám z vlastních zdrojů, nebyl by asi tak tvrdý, nebylo by třeba politických poprav, ale jeho nástup byl, s ohledem na duševní rozpoložení národa, takřka nevyhnutelný.

Přesto nás mohou napadnout možnosti, jak šlo eventuálnímu komunistickému vítězství předejít. Mnozí tvrdí, že komunistickým vítězstvím je vinen systém čtyř stran Národní fronty. Že kdyby v republice Národní fronta nevznikla a bylo obnoveno fungování agrární strany, mohlo vše dopadnout jinak. Ne, opravdu se nechci přít o to, zda to volby ovlivnit zásadně mohlo, či nikoliv. To jisté míry bezesporu, zda by tím komunisté přišli o své vítězství, to si tvrdit neodvážím. Podstatné je, že agrární strana nesměla být povolena, zejména proto, že nejvíce ze všech stran ctila soukromé vlastnictví a to se národně socialistickému poválečnému státu velmi nehodilo. Také proto, že komunisté by to nedovolili, poněvadž si byli dobře vědomi, že to je jediná skutečná politická síla, která by mohla ohrozit jejich postavení.

Obnovení agrární strany bylo navíc o to nemožnější, že Edvard Beneš nikdy nezapomněl na chvíle, kdy mu agrárníci za 1. republiky znepříjemňovali život a také se k jejímu obnovení stavěl záporně. Ostatní strany londýnské prozatímní vlády, národní socialisté, lidovci a sociální demokraté, si rovněž nepřáli její obnovení. V jejím případném obnovení totiž viděli ohrožení pozic svých v nové republice a slabší výsledky ve volbách. Že by existence agrární strany však mohla výrazně ztenčit volební výsledek komunistů, to si jaksi ve svém zmatení mysli vůbec neuvědomili. V dilematu o osud agrární strany vnímali jen své úzké stranické zájmy, k osudu československé demokracie byli zcela lhostejní.

Komunisté, jakož i všichni ostatní, odůvodňovali neobnovení agrární strany zradou na národě, spoluprací s Němci, snahou agrárníků o fašizaci národního života. To vše byla samozřejmě lež. Agrárnický politik, Oldřich Suchý, vylíčil svůj poválečný rozhovor s Antonínem Zápotockým následovně: „Antoníne, ty jsi nikdy v koncentráku neříkal, že moje strana byla zrádcovská, pověz mi doopravdy, proč nesmí Republikánská strana existovat? Tázaný ztichlým hlasem odpověděl: Pro negativní poměr k socialismu… Hájili jste soukromé vlastnictví k půdě a dělali byste to jistě i v budoucnosti. A to v době, kdy se má uskutečňovat socialismus, nemůžeme potřebovat.“ Dr. Suchý se také po válce osobně setkal s prezidentem Benešem. Návštěvu u hlavy státu popisuje ve svých pamětech následovně: „Byl jsem zklamán, že Beneš tak klidně bral na vědomí neexistenci politické strany zemědělců, ačkoliv pod jeho vedením se z Londýna její existence slibovala při obnově demokracie. Ale ještě více mě zklamalo, že i on připouštěl, že to byl tlak z Moskvy.“

Vlivem Rudé armády, která osvobodila až na západní Čechy celé Československo, byl všechen osud ČSR v rukou československých komunistů a Stalina. Kdyby komunisté chtěli, mohli hned v květnu 1945 nastolit komunistický režim se vším, co k tomu patří, nicméně zvolili jinou variantu.

Proč onu totalitu nenastolili hned v r. 1945, vysvětlují komunisté ve svém volebním programu z r. 1946: „Rozšiřují o nás, že chceme totalitu. Byl vydán plakát, na němž je přeškrtnuto slovo totalita a pod tím je napsáno demokracie. Kdo se to bojí totality? Snad my, komunisté, chceme totalitu zavádět? Kdybychom bývali totalitu chtěli, byli bychom ji zavedli hned 10. května. Tehdy měli všichni malou dušičku. My však jsme rozumní a nechceme nikoho potlačovat. Víme, že celý národ nesmýšlí komunisticky a my sami jsme se proto vyslovili pro čtyři strany.“ Taktéž: „My však jsme rozumní a nechceme nikoho potlačovat..“

Pravdivé to nebylo. Nenastolit hned po válce komunistickou diktaturu byl velmi chytrý tah, poněvadž tehdy by se jen těžko dal představit tak klidný průběh komunistického převratu, jako o tři roky později, kdy již měla komunistická strana i všechny domácí ozbrojené složky situaci pevně ve svých rukách. Dalším důvodem odložení převratu byly dozajista i mezinárodní důvody. V tuto dobu vztahy mezi SSSR a Západem byly přece jenom ještě přátelské a komunistický převrat v ČSR by dobré vztahy mohl značně ohrozit. Kromě také toho, že SSSR doufal v zisky z mírové konference a z reparací ze západních zón neb vlastní okupační zóna nestačila jeho hmotné válečné škody pokrýt.

Nicméně, nic to nemění na faktu, že uskutečnit komunistickou revoluci bylo cílem československých vysokých komunistických funkcionářů vždy a nebyla tedy pravda, co jejich propaganda v onom krátkém období 1945-1948 tvrdila. A také vlivem toho, že s Benešem a představiteli londýnské emigrace uzavřeli velice výhodný kompromis, dá-li se to kompromisem vůbec nazvat, neměli vážného důvodu riskovat, že by převrat před rokem 1948 nemusel vyjít. Proto si velmi chytře počkali necelé tři roky, až jejich moc bude natolik velká a mezinárodní situace natolik změněná, že neúspěch převratu bude takřka vyloučen.

Mnohdy se také říká, že kdyby nedošlo k odsunu sudetských Němců a byla jim přiznána všechna práva, včetně práva volit do zákonodárných sborů, nelze si vítězství komunistů v parlamentních volbách vůbec představit. K tomuto se dá říci, že to bylo prostě nereálné. Skutečnost, že by čeští Němci po válce v ČSR zůstali, by zfanatizované české obyvatelstvo nepřekouslo. Vyhnání sudetských Němců z republiky bylo tedy neodvratné. Nemuselo by k němu však dojít, pokud by alespoň české země byly osvobozeny západními armádami. To se nestalo, ČSR se ocitla v sovětské sféře a byla tak odtržena od západních velmocí, které jediné mohly případnému odsunu zabránit. Již před koncem války neexistoval jediný český politik, který by byl byť jen ochoten připustit jiné řešení. Z těchto důvodů bylo vyhnání sudetských Němců nevyhnutelné a zmiňované „kdyby“ bylo bohužel zcela nereálné.


Jak se úřady obsazovaly

Vítězství komunistů ve volbách v r. 1946 se tak zabránit nedalo, i kdybychom se mohli vrátit o pár let nazpátek a něco udělat jinak. Pravda, Beneš nemusel uzavírat československo-sovětskou smlouvu, jeho vláda nemusela učinit neslýchaný kompromis s komunisty, avšak za takovýchto okolností se těžko dá představit, že by Stalin uznal londýnskou vládu a byl by ji ochoten vpustit na československé území. V takovém případě by se s největší pravděpodobností nastala analogická situace s Polskem, kdy polská londýnská vláda nebyla Sověty uznána a místo toho byla ustavena komunisty exilová vláda v Lublani, která se nakonec stala vládou oficiální představitelkou polského státu. To vše jen dokládají slova dosazeného komunistické primátora v Praze Václava Vacka, který ještě v květnu 1945 hlásal, že pokud se nevrátí Beneš do vlasti přes Moskvu, nebude vůbec vpuštěn na československé území. Vacek je pak příkladem, jak zkomunizovaný domácí odboj dosazoval do všech úřadů komunisty a jejich přisluhovače, mnohdy i bez toho, že by měli potřebnou kvalifikaci.

Ostatně, jak se v revolučních dnech roku 1945 obsazovaly české úřady, o tom napsal Otakar Machotka, místopředseda revoluční České národní rady, (dále jen ČNR) jedné z mála odbojových organizací, v níž byli zastoupeni i nekomunisté: „Již 5. května jsme dosadili zmocněnce do všech ústředních úřadů, aby je prozatím vedli místo protektorátních ministrů a německých presidentů. Smrkovský“ (1. místopředseda ČNR, komunista) „měl již předem vyhotovený seznam osob, který nám předložil. My jsme na to ovšem nebyli připraveni a neměli jsme svoje vlastní návrhy. Také jsme většinu osob, Smrkovským navržených, neznali a nemohli jsme k jeho návrhu nic říci. A to se Smrkovskému náramně hodilo. Téměř všichni navržení byli komunisté. Výjimkou byli dr. Kotrlý, jmenovaný jako zmocněnec ČNR do ministerstva spravedlnosti, a dr. Nebesář, delegovaný do Národní banky. Já jsem byl jediný, který kromě těchto dvou jednoho z navržených znal. Byl to ideový komunista dr. Fajtr ze Státního úřadu statistického. Dal jsem protinávrh na národního socialistu dr. Václava Sekeru. Ovšem při tehdejším složení Rady můj návrh neměl nejmenší šance a také nebyl přijat (…) Tak komunisté připravovali převrat. Také zřízení dělnických milic v továrnách bylo přípravou pro převrat. Ve skutečnosti jej také v roce 1948 dělnické milice provedly zčásti se zbraněmi, které si ponechaly z doby povstání."

Nařízením československé vlády byl sice Václav Vacek zbaven v srpnu 1945 funkce primátora a byl do něj dosazen předválečný primátor, tehdy již předseda národních socialistů Petr Zenkl, nicméně po volbách v r. 1946 se stal na dalších sedm let primátor opět Vacek, po němž ho vystřídala řada dalších komunistických politiků.

Co nám z toho vyplývá? Že odsun Němců, ani zákaz agrární strany a dalších politických stran nebyly hlavními příčinami komunistického vítězství ve volbách a následného snadného převratu v únoru 1948. Jiné řešení nepřicházelo v úvahu, nebylo neslučitelné s realitou. Poslední nadějí pro Československo bylo případné osvobození podstatné části území americkou armádou. Když se ani to nestalo, osud Československa byl zpečetěn.


Edvard Beneš a jeho politika za 2. světové války

Je snad opravdu tím hlavním viníkem československého neštěstí Edvard Beneš a jeho londýnští ministři se svou prosovětskou a prokomunistickou politikou? Mnoho současných historiků a publicistů, ale i obyčejných laiků tomu přitakává. Já si však myslím, že je to poněkud lehká odpověď na složitou otázku. Můžeme si totiž položit otázku, zda chybuje ten politik, který se rozhodne realizovat špatné řešení, byť jediné možné realizovatelné ze všech špatných i dobrých.

Mnohdy je Benešovi a londýnské vládě vyčítáno, že neměli ke svým krokům žádný mandát. Inu, mandát v pravém smyslu slova skutečně neměli a tedy jejich chování bylo protiprávní, nemělo žádnou faktickou oporu v ústavě. Celá věc má však má i druhou stránku, kterou si jen málokdo uvědomuje, a která je – alespoň podle mne - ještě důležitější. A to, že primárním iniciátorem odsunu sudetských Němců, slovanské a prosovětské politiky není Edvard Beneš.

Mnoho lidí se domnívá, že Edvard Beneš Němce přímo nesnášel, že proti nim měl celoživotní předsudek. Nechci tento názor někomu převracet. Neuškodí si však uvědomit, že to byl Beneš, který v r. 1940 vystoupil s plánem a prosazoval jej až do poloviny r. 1941, ve kterém se počítalo s postoupením části příhraničních území Německu a zároveň vytvořením tří německých žup na československém území a s poskytnutím jim autonomie. To navrhoval ten samý člověk, který Stalina v r. 1943 jak fanatický nacionalista přímo prosil, aby souhlasil s odsunem sudetských Němců z Československa.

Klíčové jsou okolnosti, které vedly Beneše k zásadnímu obratu ve své politice. Ve skutečnosti je to prostší, než se vůbec myslí. Byl to český lid, který asi jako jediný národ na světě házel všechny Němce do jednoho pytle, což je paradox především proto, že české země nepatřily za 2. světové války mezi největší oběti nacistického řádění, ani se nikdy nestaly přímým válečným bojištěm. Byl to český lid, který doslova přinutil Beneše, aby převrátil svou dosavadní politiku a vyvinul veškerou svou energii k uskutečnění odsunu sudetských Němců.

Edvard Beneš byl sice fakticky tím, kdo zcela významně přispěl k plošnému vyhnání Němců, mějme však na paměti, že když tak činil, jen vyslyšel přání českého lidu. To přání vyslyšet nemusel a mohl si dnes od nás vysloužit hluboké uznání. Takové rozhodnutí by však znamenalo, že by se po válce nestal prezidentem. Poválečná propaganda v čele s komunisty, by jistě převzala rétoriku protektorátní vlády a označila by Edvarda Beneše za nepřítele českého národa č. 1. Stal by se navždy proklínaným, jen hrstka „odpadlíků” českého národa by si Beneše vážila. Nicméně Benešovo rozhodnutí nevyslyšet přání českého národa by rozhodně neznamenalo, že by sudetští Němci nebyli v nějaké formě Čechy vyháněni. Vzhledem k tomu, že až na západní Čechy osvobodila celou ČSR Rudá armáda, mohl se Němci ihned po skončení války začít vyhánět do sovětské zóny v Německu bez jakéhokoliv souhlasu západních velmocí (posléze s jejich svolením z Postupimské konference).


O nekomunistických stranách

Politické strany v Národní frontě přijaly komunistická řešení problémů státu a jako jedna rodina schvalovaly a podporovaly maximální orientaci Československa k Sovětskému svazu, aniž si přitom vůbec uvědomily, že Stalin je ochoten podporovat jen jednu jedinou stranu, a to komunistickou. Od komunistů se tak národní socialisté, lidovci a sociální demokraté lišili pouze tím, že zdůrazňovali navázání na odkaz Masaryka a Beneše, pokračování demokracie a humanity, přičemž si neuvědomovali, že demokracii zavedením systému Národní fronty de facto zlikvidovali. Žádná strana NF nemohla přejít do opozice (byla by podle zákonných předpisů rozpuštěna), ani žádná nová opoziční strana nemohla vzniknout (NF by ji neschválila a ministr vnitra by ji bez tohoto schválení nesměl připustit). Žádná strana alternativu k těsnému sepětí se Sovětským svazem a k tvrdé socializaci nenabídla.

Akcent na národní zájmy rozlišoval národní socialisty a komunisty, jinak v socialistickém programu byli v podstatě za jedno. Ovšem, komunisté ve značné míře za třetí republiky popřeli svůj internacionalismus a hráli na národní strunu.

Představit si tedy jiné východisko poválečné situace, nežli nastolení komunistické totality, jeví se jako nemožné. Čím více vím o postojích nekomunistických stran za třetí republiky, tím spíše docházím k přesvědčení, že i nebýt velkého vlivu SSSR na československou politiku, totalitní stát by byl stejně nevyhnutelný.. Především udivuje naprostá neschopnost a neakceschopnost nekomunistických stran ve srovnání s KSČ.. Ukázaly se jako neschopné vést demokratické síly v zemi, spíše naopak je uváděly ve zmatek.

Jako neuvěřitelné se kupříkladu jeví vydání národně socialistického Svobodného slova z 23. února, což bylo úplně poslední vydání tohoto deníku. Na první stránce listu, v době, kdy vrcholila vládní krize, místo toho, aby vedení národních socialistů vyzvalo k mobilizaci všech demokratických sil a k podpoře odstoupivších ministrů, byl naopak národ vybízen ke klidu a pořádku a bylo tvrzeno, že vše vyřeší politická jednání stran Národní fronty. A aby toho nebylo málo, pod výzvou ke klidu a pořádku se objevil článek s tučným titulkem: Československo-sovětské věrné přátelství. A s podtitulkem: Velká manifestace slovanské družby v Národním divadle – Nová organizační základna: Svaz čs.-sovětského přátelství. Obsah článku je pak fanatickým obdivem Sovětského svazu, dovídáme se tam také, že zasedání řídil národní socialista Josef David (tehdejší předseda parlamentu). Neuvěřitelné, jaké starosti měli národní socialisté v době, kdy šlo o všechno. Když pak jejich vrcholní představitelé, láska neláska k Sovětskému svazu, utekli do exilu, označili za hlavního viníka Února prezidenta Beneše. Už z této malé ukázky je však vidět, že tomu bylo jinak.

Závěrečné konstatování

Za příčiny nastolení komunistické diktatury tak nelze považovat rozhodnutí Edvarda Beneše, které učinil v průběhu únorové krize 1948, ty na průběh věcí neměly v podstatě žádný vliv. Nekomunistické strany sice tehdy pokazily, co mohly, a jejich politika je nanejvýš zavrženíhodná, nicméně jejich vina na Únoru je pouze sekundární. Za skutečné příčiny nelze označit ani politiku londýnského exilu za 2. světové války. Mnohé její kroky sice směřovaly k sovětizaci vlasti a k vzrůstu komunistů v ní, ale okolnosti byly tak nastaveny, nešlo jednat jinak, pakliže nechtěl londýnský exil být odstaven od podílu na vládnutí v osvobozeném Československu.

Hlavní a rozhodující příčinou převzetí moci v únoru 1948 byl zfanatizovaný český lid bez rozdílu, který se odvrátil po mnichovských událostech od západních mocností a uchýlil se podle návodu obrozenců přežívajícího v povědomí lidí pod dubisko slovanského Ruska, přičemž mu zcela uniklo, že tím vstřebá též komunistické vidění světa. Češi měli k němu vždy blízko, protože převzali mýtus o prostých chaloupkách, ze kterých prý pocházejí, což v nich vypěstovalo rovnostářství, tedy i sklon k extrémní levici, k závisti a také k udávání. Obrozenecký blud o věčné bojechtivosti Němců (Germánů), o holubičí povaze Čechů (Slovanů), o výjimečnosti českého národa v Evropě, národní ponížení po Mnichovu a vznikem protektorátu byly zase základem pro vyhnání německých spoluobčanů. Pokračujeme-li v analýze dále, dojdeme k výsledku, že se podstatnou měrou na zřízení nacionálně socialistického a od roku 1948 komunistického československého státu podílely více či méně transformované bludy a lži českých obrozenců v českých myslích.



Literatura:

Brod, Toman: Osudný omyl Edvarda Beneše. Academia, Praha 2002
Dostál, Vladimír: Agrární strana. Atlantis, Brno 1998
Kosatík, Pavel. Ferdinand Peroutka. Pozdější život (1938-1978). Paseka, Praha-Litomyšl 2000
Machotka, Otakar: Mezi domovem a exilem. Maroli, Praha 2001
Machotka, Otakar: Pražské povstání 1945. Praha 1995
Novotný, Karel: Člověk Edvard Beneš. Dita, Praha 2006
Totalita.cz – (výňatky z volebního programu KSČ v r. 1946)

Wednesday, January 17, 2007

Neměl Jan Palach raději emigrovat?

19. ledna 2007 tu budeme mít zase jedno nehezké výročí. 19. ledna 1969 zemřel Jan Palach. Protože tato událost je až na pár výjimek oficiálními českými médií už 17 let zcela ignorována a současná zdegenerovaná česká mládež, kterou zajímá jen (tak mi to bylo vysvětleno, tedy cituji) "papat, mrdat a kakat", o tom nic neví, přečtete si alespoň wikipedistickými marxisty zcenzurovanou verzi na http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Palach.

Český národ nikdy neoplýval hrdiny a nebo skutečně charakterními osobnostmi, právě naopak - dle českého spisovatele žijícího dlouhodobě v cizině (není divu!), Lubomíra Martínka: "Nesetkal jsem se s žádným národem, v němž by pod zcela nepatrným tlakem povstaly zástupy fízlů, donašečů, kolaborantů, patolízalů, bachařů, kariéristů a jiných opor společnosti." Těch pár hrdinů posledních sto let, ať už jsou to legionáři, britští letci, Balabán, Mašín a Morávek, bratři Mašínové a jejich druzi v padesátých letech a nebo Vladimír Hučín dnes byli pravidelně a předpokladatelně svým vlastním národem haněni, zesměšňováni, zpochybňováni, tupeni a vězněni.

Kdyby Balabán, Mašín a Morávek nezahynuli rukou nacistů a přežili do doby po roce 1945, nemám nejmenších pochyb, že by všichni skončili ve vězení - v českém vězení! Jako legionáři, jako britští letci, jako Hučín! WHAT IS WRONG WITH THIS COUNTRY?

Nemám nic proti idealismu - kdybych nebyl idealista, tak už dávno bych nepsal česky, jazykem země, kde jsem cenzurován, pod falešnými záminkami vyhazován z blogu Respektu, už znova (na popud administrátora Respektu - nevěřte na náhody!) blokován v české komunistické Wikipedii a prohlašován za vše možné, včetně spammera.

Kdyby se německým pivem zblblá česká luza domnívala, že kulhání na levou nohu je něco velmi špatného a odpudivého, jsem si jist, že by o mně troubové rozhlašovali, že kulhám na levou nohu - a zbytek by tomu věřil. Jsem ochoten být nepravdivě obviněn ze spammerství, jsem ochoten být v podezření, že kulhám na levou nohu - ale dál už můj idealismus nejde. Zde to končí.

Jan Palach byl extrémní idealista - bylo mu ostatně pouhých 21 let. Věřil, že stojí za to dát život za něco, co my starší už dávno víme, že za to nestojí. Nestojí za to dát život za zemi, která to nikdy neocení, za národ, který se neprobudí, za stát, který za to jednoduše nestojí. Na Jana Palacha si napřed dvacet let nikdo nevzpomněl, protože "to bylo zakázané" a potom si už na něj nikdo nevzpomněl, "protože máme jiné starosti".

Jan Palach měl udělat to stejné, co udělalo v té době 250 tisíc (dle údajů UNHCR) Čechů a Slováků. Sednout na skútr ČeZeta 175, nebo do autobusu Škoda RTO v Brně na autobusovém nádraží a nezastavit se až v Traiskirchenu. Ano, tak snadné to bylo. Dnešní vygumovaná česká mládež o tom už nic neví a málokdy chce vědět. Můj přítel František (jeden z výše uvedených) mi v sobotu vyprávěl, jak se ho jeho v Praze žijící dvacetiletá neteř teď na vánoce ptala: "A strejdo, - proč jste vlastně utekli?". Řekl, že na to neměl odpověď. Měl se snad upálit?

Jan Palach se narodil 11. srpna 1948 - bylo by mu teď 58 let. Mohl z něj být úspěšný Američan středního věku, se slušným životem, rodinou, dětmi a vnoučaty - kdyby bláhově nevěřil, že Československo stojí i za oběť nejvyšší. Ano, jistě, jsou ideály a země, za které stojí i
položit život. Ale za takovouhle?

IN MEMORIAM JAN PALACH

Jaromír A. Máša

Motto:
"Vím, komu víru dáti,
můj Bůh mě vykoupí,
když tělo v prach se vrátí,

duch k nebi vystoupí.
(Ze židovských modliteb za zemřelé)


Zatímco nalézáme v médiích často nevybíravou kritiku jedněch druhými, zatímco utahujeme si navzájem finanční kohoutky či opasky, zatímco hledáme jedni na druhých smítka, prchá nám mezi prsty něco, čemu bych řekl, metafyzické rozměry politiky. Divíte se? Řekl jsem „rozměry“ (nikoliv Rosemary, ani rozmary), čímž myslím přinejmenším kladnou a zápornou orientaci. Ostatně, čtěmež některé středověké výklady Mgr. Jana Husi z Husince! Ona to není jen taková středověká kecanice o tom, kolik ďáblů se vejde na špičku nože (i když i to je z hlediska současné fyziky docela dobrou otázkou), Hus mluví o významu anagogickém (vedoucím vzhůru) a, pozor, katagogickém (vedoucím dolů). Je otázka, jak je to s tím „vedením“, kdo koho vedeme, na kom záleží ten směr, a především, zda to není spíše naše vlastní tíhnutí, bez ohledu, zda to je naše nejvnitřnější jádro, anebo pouhý program, zastrčený do naší mechaniky.

Chybí mi v mediích, ať již virtuálních nebo papírových, dnes zmínka o Janu Palachovi. Samozřejmě, aby to člověk pamatoval, musí mu být minimálně (37 + x) let a musel se zrovna tehdy nachomýtnout v Praze. Přestože nebyla ještě žádná globální změna podnebí, bylo velmi ošklivo. Mlha padala na zem, lezavo, vlhko, jaksi neviditelno. A tehdy se to stalo. Vzpomínám na hlášení z bývalého Borůvkova sanatoria na Vinohradech, vzpomínám na vyjádření Výzkumného ústavu psychiatrického v Bohnicích, že sebevražda zůstane sebevraždou a sebevrah abnormalitou. I na prosbu tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobody v rozhlase. A také na beznadějnou naději dalšího svého kolegy z Fildy, který na mne pokřikoval na Václavském náměstí „Nostra res agitur … teď se něco pohne“. Připomněl bych, že se pohne, Wolkerova slova, vždy jen pár srdcí. A až taková srdce dotlukou, pak se možná s charakteristickým pazvukem obrátí stránka v zapomenuté knize.

Tuesday, January 16, 2007

Posledni dopis Pavla Wonky

(napsaný ve vazbě v Hradci Králové, adresovaný JUDr. Milanu Jelínkovi, který tento dopis předal rodině Pavla Wonky až po dvou letech)

AP Hradec Králové Pavel Wonka
dr. Jelínek nar. 23. 1. 1953

Vážený pane doktore!
Telegraficky…
Nechávám si psát dopis.
Několik dní jsem o sobě nevěděl. Zvracím. Vše se se mnou točí. Jsem zcela bez vlády. Jídlo jsem měl naposledy před zatčením. Nemohu ani pít, zase odstraňuji suché koráby, abych mohl dýchat. Všechnu tekutinu zvracím. Nevím, jak dlouho vydržím. Včera večer jsem se po několika dnech probral k sobě. Díky studeným obkladům spoluvězňů. Díky neustálým výplachům úst vodou se držím při životě. Spolknout nic nemohu.
Žádám Vás o okamžitý zákrok ve všech možných směrech a okamžitý výslech rodiny. Nedejte na to, jak je věc navenek deklarována. Trpím i bolestmi pohybového ústrojí a ledvin. To víte, ležet na břichu, pod otevřeným oknem celý týden není legrace. Bylo proti mně použito mnohé mučení a násilí. Něco bylo deklarováno jako zdánlivé. Legální, něco skrytě. Od toho prvého mám zmrzačené ruce. Od druhého další části těla. Najdou se totiž tací, kteří mne dokázali bít pendrekem do hlavy a zmrzlých prstů u nohou, i při přenášení k lékaři. Podejte oznámení u OVP Hradec Králové a inspekce ESV. Případně úkol přeneste na rodinu.
Návrh na potrestání ani rozhodnutí o vazbě nemám. Vazbu měl nařídit OS Trutnov, 3 T, dr. Horvátová. Ve věci jsem podal u JUDr. Mjartana stížnost obecnou i do vazby. Vazba uvalena v bezvědomí a bez výslechu strany. Porušení § 2-1, 5-6,-13 tr. ř.
Po nadiktování jsem zcela vyčerpán. Převezměte aktivní obhajobu sám ve spolupráci s rodinou. S rodinou se vždy informujte, nevím, zda situaci přežiji. Věznice mě ani nemá čím krmit, co bych snad mohl jíst. To jsem si uvědomil dnes, když jsem nedostal snídani. Sám již nemám tu sílu utrpení dále snášet.
Intervenujte osobně u KS Hr. Králové. Pro případ mého převezení jednejte o zastoupení zastoupení při návštěvě doktorem Motelem, AP Praha 1.
Děkuji
H. K. 16. 4. 1988 Pavel Wonka

K vystěhování: Základní formulář zůstal na OVS Trutnov. Zbytek papírů je asi ve vězení.
Rád bych dostal mléko a žádám o něj. K jídlu a k pití nemám nic. Vodu zvracím. Dostávám ji do sebe tak, že vyplachuji ústa. Nemohu ji spolknout. Dále tím, že si motám hlavu do mokrých ručníků. Vše se se mnou točí. Nemám na nic sílu. Žádal jsem lékaře. Omdlévám a nevím o sobě. V mé knihovně je kniha České středověké právo útrpné. Čtěte v ní.
Čekám okamžitou návštěvu. Nechte mě převést. Sám se neudržím na nohách, dnes sám se opět položil, když mě donesli na záchod. Doufám, že se Vaší návštěvy dožiji. Rodinu informujte telefonicky. Ve Vrchlabí došlo k přečíslování telefonních čísel – Končím.

KOMENTÁŘ:
Tento dopis Pavel Wonka nadiktoval několik dní před svou smrtí některému svému spoluvězni. Dopis je psán poměrně nečitelně, je plný překlepů, gramatických a interpunkčních chyb a chybějících slov apod.

Monday, January 15, 2007

Národní mýty, podvrhy a lži

Tomáš Krystlík


Myslel jsem si, že obyvatelstvo české kotliny prohlédne během málem patnácti let po cinkání klíči falešnost svých národních představ, tradic a mýtů. Nestalo se tak. Postkomunismus začal podivuhodně rychle vykazovat rysy nacionální nesnášenlivosti. Češi nemají dodnes rádi Němce, na Benešovy dekrety si nenechají sáhnout, myslí si, že jsou pupek světa, že v mnohých disciplínách jsou ti nejlepší na světě.

I začal jsem se zajímat o původ dodnes tradovaných nacionalistických mýtů. Na začátku jsem narazil na citace z knížky vyšlé roku 1919 Československý stát v mezinárodním právu a styku, jejíž text vznikl z větší části v roce 1918 pro „obhájení našeho práva“ na pařížské mírové konferenci a jehož autorem je L. Stěhule, velký vlastenec a masarykovec, publikující již dlouhou dobu předtím v oboru práva a národnostní politiky. Závažný to názor, protože v české společnosti nebyl ani zdaleka ojedinělý.

Stěhule zavádí pojem „nového mezinárodního práva“, které se zakládá na historické skutečnosti, že Němci spáchali zločin na lidstvu a lidství a musí je za to stihnout odpovídající trest. Postupuje podle Masarykovy „nové filosofie národnostní“, která sice „dosud není jako zvláštní obor vědní přesně ustanovena“, ale jejímž hlavním principem je, že národ předchází před státem. Aplikováno na Němce nebyl viníkem války německý stát, nýbrž německý národ, všechny jeho vrstvy i jeho národní duch. Podle autora je hlavním úkolem lidstva, aby se zabezpečilo proti německému národu, a k tomuto „světodějinnému úkolu“ je předurčen jedině národ „jenž se postavil pod ideu dobra, pod ideu všelidství, humanity“ (nápověda: národ československý). Z hlediska tohoto „všelidského příkazu“ je nutné chápat sebeurčení národů, které platí jen pro ty národy, které jsou „povolány k ochraně všelidstva“. Jim bude sloužit toto právo jako prostředek k jejich zesílení, k jejich mocenské a územní expanzi. „Státy k tomuto střežení Německa vybrané musí být tak vybaveny, aby úkolu tomu mohly dostáti ... a musí jim být dáno takové rozpětí, aby měly dosti prostoru a materiálu k vytvoření síly, nutné pro udržení Německa v hranicích jemu lidstvem určených. To znamená opatření jich jistým quantem i qualem teritoriálním a vedení jejich hranic z určitého hlediska.“

Stěhule podpořil Tomáš Masaryk prohlášením v listu Corriere della Sera, že český stát je nucen si přivlastnit území obývaná Němci, Poláky a Rusíny, aby „splnil ten účel, ve spojení s Jugoslávií a Rumunskem, vytvořit nezlomný obranný řetěz proti orientálním“ (východním) „choutkám Německa“. Čeští a slovenští politici, čekající v Paříži na zahájení mírové konference, dobře věděli, že Francie má životní zájem na potlačení Německa a že bude chtít prosadit odpovídající podobu střední Evropy, na prvním místě silné Československo jako četníka hlídajícího Německo z východu. To má později za následek, že s rozpadem versaillského mírového systému je zpochybněna i existence Československa.

Stěhule dále píše, že německý národ je nejprve třeba „vyloučit z principu sebeurčení“ a „být přijat v rodinu národů teprve, až změní svoji nynější mentalitu. To znamená ale přepracování celé psychy německé, tak jak se složila as od polovice minulého věku ... v příznačném pro Němce organismu národním.“ Je-li stát výrazem sebeurčovací vůle národa a Německo takovou vůli mít nesmí, pak podle něj „Německo není státem“. Národ československý, „pověřený všelidstvem tak velkým úkolem“, nesmí podle Stěhule zůstat omezen pouze na své území etnické, musí se mu přiznat nové, vyšší právo teritoriální.

Masaryk ve shodě s ním v rozhovoru s korespondentem Times 12. ledna 1919: „Nesmí se přehlédnout, že naše země jest pro to, co Čtyřdohoda chce podnikat ve střední a východní Evropě, přírodní základnou“. Co všechno Masaryk do oné přírodní základny zahrnoval? Zcela určitě Čechy, leč ty od konce Šumavy postrádají přírodní hranice jako jsou pohoří a velké řeky.

Stěhule popisuje onu „přírodní základnu“ takto: „Vůle lidstva jest zdrojem jedině správného práva mezinárodního, jehož součástkou jest také teritoriální právo státu československého, které potřebuje být rozšířeno o celý severní břeh Dunaje od Kremže po Vácov,“ (Krems v Rakousku, Vác v Maďarsku, u Budapešti) „tedy o Dolní Rakousy; náš stát tím získá teritorium zvláštního jednotného rázu, na kterém bude možno uskutečňovat jednotný velkolepý hospodářský plán ... zde vznikne pak jistě velký centr obchodní, kterým nemůže být jiné místo nežli město Požuň,“ (Pozsony, Pressburg, Prešporok, později Bratislava) „která zaměstí tak Vídeň, jejíž význam pak bystro upadne“.

Pro obyvatelstvo Dolních Rakous podle masarykovce Stěhule existuje též jednoduchý recept. Bude asimilováno, nastane příliv obyvatelstva československého a „osídlování bude regulováno veřejnoprávně, český živel bude element aktivní, za kterým bude autorita silného státu a který vyzbrojen všemi prostředky kulturními i hospodářskými, takže to bude živel panující, jež obyvatelstvo povahou tam již dnes nepokročilé a potom i opory státu zbavené snadno asimiluje. Dolní Rakousy ... je půda, která dle přirozené historické tendence národu našeho patří do jeho osídlovací sféry“. A o průběhu tvrdé čechizace dodává: „Jestli by proces ten nepokračoval dosti rychle, přikročíme k vysídlování německého elementu, pokud by ohrožoval naši státní bezpečnost“.

Stěhule hovoří i o „organickém zakončení teritoria slovenského“ o území na jih od Ipoly k Mátře, Miškolci a Tise, včetně ekonomicky důležitých dolů v Sálgotarjánu, o anexi území nesporně maďarských. Asimilaci Maďarů vidí Sněhule snazší než u Němců. Maďarský národ si prostě uvědomí, že „on sám značnou částí svého ethnického složení je původu slovanského a že jeho veřejné i soukromé instituce právní, jakož i zvyky jeho jsou v základě slovanské“. Maďaři prostě se přeorientují, „převezmou jazyk československý a vůbec stanou se součástí kultury československé“.

Pozoruhodné je souznění Stěhulových názorů s Masarykovými výroky k oběma výše uvedeným listům. (Úkolem historiků je přezkoumat postavu TGM i z hledisek pro jeho pověst nepříznivých. K tomu se ovšem nemají.) Z předchozího textu vyplývá, že pokud existuje národní predispozice k páchání zla, kterou Češi tak rádi podsouvali a podsouvají Němcům, Rusům a dalším, tak jsou Češi predisponováni k témuž. Ve skutečnosti je to však jinak. Jakékoli národy jsou schopny stejných činů, záleží jen na dějinné příležitosti, na tom, zda se některý z nich dostane k moci a k čemu ji použije. Nedělejme si iluze, že Češi, pokud by měli nad Němci mnohonásobnou početní převahu, že by se k nim a židům krutě nezachovali. U židů s tím začali za 2. republiky.

Rodiče, prarodiče, učitelé a historikové, kromě zcela zanedbatelných výjimek, soustavně zapomínali nastávající české generace o negativních stránkách národního vzepětí zpravovat. Názory podobné Stěhulovým se nemohly objevit jako deus ex machina a musely vycházet z tehdejšího pojetí národa na jazykovém základě, které se formovalo od doby obrozenecké. Téměř nikde se však nedočtete, že postavy doby obrozenecké lze označit také za lháře a mystifikátory. Vnořme se tedy do oné doby, která ve svých důsledcích ovlivňuje českou psychiku a činy dodnes, aniž si to Češi uvědomují.

Obrozenecká módní symbolika květin – přiřazování vlastností a symbolů různým květinám – a květomluva přivedly významy květin i na pole literární. Vytvářely se souvislosti mezi světem květin a literaturou, ba dokonce i českou kulturou. Z této doby pocházejí obraty jako „pěstovat literaturu nebo český jazyk“, jako kdyby to byly květiny. Na českou společnost se nazíralo jako na zahradu, což mělo závažné důsledky. Zahrada bývá většinou ohraničena a skrze tuto metaforu se pojímala česká kultura jako útvar uzavřený a odtržený od ostatního světa, jako samostatný a soběstačný svět. S představou zahrady se pojí řád a organizovanost, které prostoru vně scházejí. Tyto iluze přirozeně tlumily povědomí o nedostatečně rozvinuté české kultuře, vytvářely fikci o jejích kvalitách daných jejím vyčleněním z okolního světa do zahrádky a o mystických hodnotách češství a slovanství.

Česká zahrádka byla „spanilá“, „cizozemci by se záviděním na zahrádku českou vzezírali“, přeložené dílo byla „z ciziny připěstovaná bylinka“ nebo „kvítí přespolní“, básníci byli „štěpiteli sadů a kvítí“. Když K. H. Mácha z této stylizace "štěpitele" vybočil, byl na základě onoho dobového ideálu s poukazem na neadekvátnost využití motivů květin v Máji promptně zavržen. Květomluva se stala ideologií; sem patří i konstrukt české země jako „zemského ráje“. Významným nacionálním symbolem se stala lípa; lilie a růže symbolizovaly národní barvy: „Co sličnějšího býti může, / zdobnější krásy má-li svět, / než lilie jsou a než růže? ... Ano kvítky jsou nebeské, / to národní barvy české!“ (František Jaroslav Vacek Kamenický).

Vedl se spor, zda jednotlivé slovanské jazyky jsou nářečími jednoho slovanského jazyka nebo samostatnými řečmi. Slovanský jazyk byl tehdy současně hodnocen podle potřeby jako „non-logický“ zároveň i jako „nejlogičtější“, protože v obou případech jej oba atributy odlišují od němčiny jako jazyku logického. Absence přehlásek v češtině byla buď „výsledkem zušlechťovacího procesu v jazyku českém“, nebo „výsledkem procesu jeho úpadku“. V prvním případě to dokazovalo převahu češtiny nad němčinou, v druhém to byl podnět k vymanění češtiny z vlivu němčiny a jejího začlenění do společenství slovanského. Mnohonářečnost slovanského jazyka sloužila jako argument proti němčině směřující k jednotě, podle tehdejšího výkladu k nesvobodě a totalitě. Slovanské národy byly považovány přes svou jazykovou, politickou a ekonomickou samostatnost za jediný národ, zatímco germánské národy za národy zvláštní. Prostě argumentovalo se, jak se to hodilo, bez ohledu na pravdu a fakta. Nejen v této oblasti.

V překladech z cizích jazyků se mnohdy zamlčoval autor, překlad se vydával za dílo překladatele. Ve skutečnosti to nepostrádalo racionální jádro, neboť překladatelé nejenže neoprávněně vypouštěli z původního textu vše, co se nehodilo tehdejšímu českému vlastenectví do krámu, nýbrž svévolně přidávali své vsuvky, které vydávali za překlad z originálu, a měnili zcela bezostyšně celý smysl vět podle toho, v čem spatřovali přínos pro blaho českého národa.

Praktiky, kdy se tvrzení „A" považovalo za pravdivé a jeho opak „non A" také, viz předchozí příklady, měly za důsledek, že si Češi za století na upravování a výklad skutečnosti podle svých představ zcela zvykli. V zájmu vyššího (národního) cíle se nerozlišovala a nerozlišuje lež od pravdy. Mnohdy nejsou schopni rozpoznat, co je pravda, a předpokládají, že pravda je někde uprostřed. A to je závažný omyl deformující české pojetí světa.

Ony praktiky, které poprvé využili obrozenci, zřejmě přispěly i k bezproblémovému schizofrennímu chování mnohých jedinců za komunistické totality, kdy oficiálně zastávali jiné názory než soukromě a nedělalo jim to nejmenších obtíží. Shrnuto: lhát je přípustné, je-li to k prospěchu národa. Uchází mi poněkud, proč si potom dali do státního znaku heslo Pravda vítězí. Měl to být vtip, nebo jen přání (přesvědčení), že jednou v budoucnu si přestanou to či ono nalhávat?

Obrozenecké texty zbudovaly velmi podrobnou charakterologii Slovanů, kterým připisovaly atributy, které nebyly získány zobecněním konkrétní zkušenosti. Jinými slovy si je autoři jednoduše vymysleli. Slovanská „svobodomyslnost“ byla vytvořena transferem z mytologicko-etymologické konstrukce Kollára o slovanské bohyni Slobě, současně se vášnivě popírala etymologická souvislost mezi Slovanem a otrokem (Sklave, Slaf, Schiavo, Esclave, Slave atd.). Jiným popřením téhož byla slovanská vlastnost „pracovití“, který negativní charakteristiku zotročenosti přesunula do kladných hodnot. Herderův atribut pro Slovany „měkcí a poddajní“ používaný v textech českého obrození ve výlučně kladné podobě jako „holubičí trpěliví Slované“, „jemní Slované“, koexistuje bez problému s Kollárovým atributem „zmužilí“, Hankovým „chrabří“, „bojovní“. V českých textech byla běžná praxe, že charakteristika „statečný“, pokud se jednalo o národ německý a maďarský, se nahrazovala termíny „loupežný“, „divoký“, „vandalský“, „barbarský“. Proti tehdy běžné charakteristice Čechů jako „oddávajících se neomezenému pití a choutkám pohlavního pudu“ staví Šafařík „harm- und arglose Heiterkeit“ (bezstarostnou a bezelstnou veselost) a Kollár „nevinnou veselost“. Proti charakteristikám Slovanů a Čechů jako „divokých“ namítá Šafařík: „pocházejí-li Slované od Indóv, mohli-li býti divocí“, nebo rovnou se Slované označují za „vzdělané“. Atribut „starobylý“ polemizuje implicitně s německým tvrzením „asijský, v Evropě nepůvodní“ a atribut „čistotní“ a Kollárova mytologie bílé barvy jako slovanské barvy národní byla namířena proti výtkám o nedostačené hygieně Slovanů. Tyto národní mýty přežívají dodnes.

Jazyk byl všemi vyzdvihován jako „jediná památka, jediné dědictví po předcích, veliký prostředek, kterým praotcové s námi rozmlouvají“. Nebyl pouze nástrojem dorozumívání, nýbrž předmětem uctívání, něčím posvátným, odkazem předků. Vše se z něj rodilo: jazyk byl vlastí, národem, pokladnicí jeho hodnot. Mělo-li něco ve sféře české kultury nabýt na významu, muselo se to alespoň dotknout jazyka - odtud pochází ona dodnes zakořeněná obrovská prestiž literatury a spisovatelského statutu.

Po dlouhá desetiletí v 19. století spočíval význam vědy a literatury nikoli v rozvíjení poznání, ve vyslovení životní zkušenosti, ale především v kultivaci a cizelování jazyka jako kulturní svátosti. Podle Jungmanna je český jazyk „citový, hudební, básnický, obrazotvorný a non-logický, podle Palackého „nepřináleží k racionálním“. podle Bergnera dosahuje „mudrckého ideálu jazyků“. I opačné výroky byly přípustné podle toho, co se nimi chtělo dokazovat. Ideologie zasáhla i do pravopisu. Pravopisné úpravy z let kolem 1840, kdy se nahradilo „německé w“ „latinským v“ a „německé au“ českým ou, se zdůvodňovaly tím, že tyto úpravy mají Čechům umožnit, aby „podali ruku ostatním západním Slovanům a postavili se po boku starým Řekům a Římanům i všem mladším, osvíceným národům“. I takových nelogičností byli schopni naši předkové – v češtině šlo o latinku, kterou Řekové nikdy nepoužívali. Jednotlivé vlastenecké skupiny se podle názorů na pravopis dělily na wisty, ouáky, auáky, iotisty, ypsilonisty a pod. Filologické skupinkaření tehdy nahrazovalo nerozvinuté třídění politické a je s politickými důsledky nejednou spojováno.

Na krásu češtiny pěly pajány, Zde pár citací: „V libozvučnosti jazykům slovanským před germanským předek dávám." „Slovanská řeč krásou a vyjádřením nad řeckou a latinskou jest." „Předčí i samu heleninu“ (řečtinu) „a latinu, stojí přede všemi europejskými jazyky." „Jazyk český je libý a zvučný, zatímco němčina je jazyk chrochtavý a štěkavý." „Je hudebnější než němčina." „Řeč naše vysoko nad němčinou vznášeti se může." „Dle formy náš jazyk k latinskému a řeckému podobnější něž k germanickým“. „Sanskrt dokonalejší než řečtina a latina." Posledními dvěmi Jungmannovými výroky o zvláštní blízkosti češtiny, řečtiny a latiny a o dokonalosti sanskrtu, se vytváří ze slovanského jazyka (češtiny) nejbližší dědic antické a praevropské (indoevropské) kultury. Z neslovanských jazyků se kladně hodnotila pouze italština jako dědička latiny, protichůdně angličtina, francouzština, záporně němčina a maďarština.

Hodnocení jazyků nebylo stálé, řídilo se okamžitými potřebami. Výjimkou byl stálý vztah češtiny (slovanštiny) k němčině a maďarštině, protože tyto dva jazyky se křížily s potřebami obrození; byly nástrojem germanizace v českých zemích a maďarizace v Horní Zemi (na Slovensku). Mýtus českého jazyka se dnes přetransformoval do výroku, který často slýchávám, že čeština je nejpřesnější jazyk na světě, což je nesmysl do nebes volající, viz například dvojí či trojí zápor ve větě: „Nikdo nevyhrál." „Nikdo nic nevyhrál" a následná nejednoznačnost českých právních textů.

Módními tehdy byly, a jsou v jisté míře i dodnes, etymologické spekulace. Dokazovalo se slovanství ve staré kultuře římské, etymologicky se přivlastňoval svět řecký, keltský nebo dokonce germánský, což mělo potlačit prestiž Germánů danou historickým Tacitovým svědectvím. Největší podíl na pokusech prokázat slovanský původ keltských a germánských osídlení Germánie a Čech měl tehdy Karel Vinařický. Jelikož by dnes mystifikační hypotézy o příbuznosti česko-latinské a česko-řecké asi neuspěly, spekuluje se nyní o příbuznosti česko-keltské.

Etymologie pomohla Čechům (Slovanům) si přivlastnit mnoho významných osobností neslovanského světa: Sámo – Samoslav, Lessing – Lesník, Gutenberg – Kutnohorský. Podle stejného principu: Bakchos – bog. Jako součást toponomastiky pak přisvojila Slovanům území: „Není téměř ani čtverhranné míle po celé bývalé německé říši, kde by se patrná stopa Slovanstva nebyla posud zachovala. Stopuješ Slovany po Evropě – objeď ji prstem a nalezneš hranice Slavie“. Slovansky jsou vykládány nesčetná zeměpisná jména: Dardanely – přes Gardanely od slovanského grad, Siberia – Severie, Korutany – Horytany atd. Vyvolával se tak obraz slovanského (českého) území přesahující historické hranice, který pak přispěl nemalou měrou k výronu agresivního nacionalismu na začátku citovaného.

Obrozence napadaly i jiné hlouposti. Například Jan Kollár tvrdil, že holubi u Slovanů jsou obzvláště oblíbeni jako symbol čisté lásky a množství holubů v Benátkách mu bylo dokladem slovanských vlivů v této oblasti. Ve Slávy dceři učinil z holuba symbol slovanský, především symbol slovanské snášenlivosti a mírumilovnosti. Například v Niederleho Životě starých Slovanů se ale píše: „Za vlády Niklotovy, když se Polabští Slované vrátili k pohanství, byli pozůstalí křesťané zbavováni vnitřností a přibíjeni na kříž. Biskupovi Janovi roku 1068 usekali ruce a nohy, tělo vyhodili na cestu a hlavu obětovali Radogostu.“

Ústředním slovanským symbolem v několikrát přepisované Slávy dceři se stala lípa. S lípou souvisejí „med“ a „včely“ jako další symboly slovanství, jako u dubu jsou to „žaludy“ a „kanci“ coby symboly němectví. Med a žaludy stojí v protikladu „sladký“ - „hořký“, „včela“ a „kanec“ symbolizují protiklad Slovana a Němce jako „tvůrce“ a „uživatele“ hodnot, tedy protiklad „pracovitost“ – „poživačnost“. „Pověz, nepadá-li z lípy med / sladčeji než žalud do žaludka?", nebo „žaludy k sobě vábí jen žravé, poživačné vepře, zatímco lípa přitahuje pilné, pracovité a obětavé včely". Proti mužskému dubu stojí v Kollárově básnické skladbě ženská lípa jako symbol české (slovanské) mírnosti, mírumilovnosti, holubičí povahy. S tvrdým dřevem německého stromu kontrastuje měkké, poddajné dřevo stromu slovanského. Z tohoto klání vycházela lípa vítězně; v rovině symbolické dokládala přednosti a ctnosti zakomplexovaného národa, vyváděla jej do idylického prostoru vůně, květů, poddajnosti, radostného rolničení, do světa pracovitých včel a arkadických úlů. Jiný výklad praví, že lípa se stala proto českým národním stromem, neboť kvete až na přelomu června a července, kdy již nehrozí mrazíky, a že tedy vlastnostmi českého národa odvozené z lípy jsou opatrnictví a neochota riskovat.

Český svět stál v přímém protikladu ke kultuře, ne tedy jen ke kultuře německé, nýbrž ke kultuře vůbec. Představoval v dobovém povědomí spíše svět přírody. Českost byla synonymem dětinnosti, přírodnosti, nedotčenosti moderním světem; výraz česká kultura byl vlastně contradictio in adiecto. V atmosféře, kdy se „pravda“ přizpůsobovala momentálním potřebám a v podstatě nic neznamenala, kde převládaly lži, překrucování a podvrhy, se nedivme, že Václav Hanka v roce 1817 v Dvoře Králové „nachází“ objemný rukopisný zlomek z rozsáhlého kodexu staré české poezie, tzv. Rukopis královédvorský, hlásící se písmem zhruba do 13. století. V roce 1818 dostává nejvyšší purkrabí hrabě Kolovrat anonymně poštou Libušin soud, později označovaný jako Rukopis zelenohorský, podle písma z 9. – 10. století. V roce 1819 nachází skriptor univerzitní knihovny Jan Zimmermann Milostnou píseň krále Václava, mající dokázat, že původně německy psaná památka je dodatečným překladem z českého originálu připisovanému Václavovi I. V roce 1827 objevuje za Hankovy asistence lexikograf Graff české glosy v Mater verborum a o rok později sám Hanka nachází meziřádkový překlad svatojanského evangelia. Ve stejnou dobu vznikají i padělky žalmu 109 a 145 v muzejním glosovaném žaltáři. Tyto podvrhy nebyly jediné.

Když chtěl John Bowring v Londýně v třicátých létech 19. století vydat antologii české poezie, František Ladislav Čelakovský mu podvrhuje básnířku Žofii Jandovou, pod jejíž jménem zveřejnil několik svých básní. Věc Čelakovský utajoval i před svými přáteli, ale pak se jednomu z nich, Kamarýtovi, přiznal. Když později Bowring žádá o životopisy všech básníků, jejichž díla mají být uvedena v antologii, Čelakovský neváhá a potřebný, zcela vymyšlený životopis Jandové Bowringovi posílá.

Čelakovský se v jednom dopise Kamarýtovi zmiňuje o probíhajícím akci sběru německých lidových písní a podotýká, že již k tomu účelu přeložil „některé naše české“ a hodlá je „vydávat za německé“. Jako pilný mystifikátor vydával velmi často svoje vlastní básně za díla jiných autorů - zmnožoval tím počet českých básníků. I Havlíček se uchyluje k podobným praktikám - posílá do Květů odpověď na básně Ivana Čecha tak, aby to vypadalo, „že to opravdu ženská napsala". Jan Kollár zařazuje podvrhy do své antologie písní slovenských, Čelakovský zase přidává do svých Slovanských písní básně umělé.

Příjmení se počešťovala, přejímala se křestní jména, která byla projekcí osoby, která je přejala, do říše ideálů, do říše čistých nemateriálních hodnot, v níž dotyčná osoba existuje jen vztahem k obecným kategoriím Pravdy (Prav/d/omil), Krásy (Krasoslav), Dobra (Dobromil) , Slovanství (Slavomil, Slavoj), Vlasti (Vlastislav, Vlastimil), Národu (Čechomil, Rodomil), Zpěvu (Zpěvomil), Statečnosti (Bojislav, Bořivoj, Vladivoj), Mírnosti - holubičí povaze (Mirovít, Myslimír) a podobně.

Používání češtiny se tehdy potýkalo s problémy. Pokud byla na dopisu uvedena adresa v češtině, ohrožovalo to doručení zásilky; oslovení osoby mimo vlastenecký kruh česky se považovalo ze společenského hlediska za závažný faux pas. Čeština byla považována za mimokulturní jazyk, nevhodný pro vyšší sociální funkce. Šlo o to, aby byla co nejrychleji přijata, navzdory tomu, že čestina jako jazyk byla teprve vytvářena v podobě naprosto umělé - jako Hochböhmisch.

V této formě se ale stala jazykem pouze málo vyvolených. Jedna z Tylových figurek to popisuje příznačně: „Chtějí ubohé staré češtině na nohy pomoci, přitom ale takovým jazykem mluvějí a takovým jazykem píší, že jim živá duše nerozumí". Hovořit a psát česky bylo věcí volby a mnoho nejvýznamnějších představitelů vlastenecké společnosti se přiznalo k malé počáteční znalosti češtiny - od Jungmanna a Šafaříka až po Havlíčka.

Pojem národa ve středověku byl dán příslušností k určitému zemskému či státnímu celku. Jazyk při tom nehrál roli. Obyvatelé českého království mohli být libovolně označeni jako Bohemus (s poukazem na příslušnost ke království) nebo Germanus (s poukazem na příslušnost k Říši římské národa německého). Obdobně čistě zeměpisným a nikoli jazykovým (kmenovým) klasifikačním měřítkem byly i tzv. čtyři národy (český, polský, saský, bavorský) na pražské univerzitě. Pro výslovné označení česky mluvícího etnika v Čechách se tehdy používalo latinské Sclavi a v 17. a 18. století Boëmo-slavicus.

Na přelomu století 18. a 19. se začalo krystalizovat jazykově etnické pojetí národa, které se muselo střetnout s pojetím zemským, odsouvajícím jazykovou charakteristiku národa jako nepodstatnou. Pojem národ ztratil neutrální význam. V definicích začal být uváděn jazyk jako základní atribut národa: „Slovo národ vyznamenává společenství takových lidí, který svazkem jedné řeči, rovných mravů a obyčejů spojeni jsou" (Kollár). Zatím vše v rámci mýtu o velkém národě slovanském s mnoha nářečími. Onen mýtus pomáhal v obraně proti jednoznačné kulturní převaze německého živlu v Čechách, ale časem se slovanství postupně měnilo z národnosti v pouhé povědomí kulturně jazykové spřízněnosti.

Na místo ideologického konstruktu slovanského velkonároda se postupně vtlačil, opět umělý, konstrukt národa malého - českého (ve smyslu jazykovém) a místo svazků slovansko-indických, slovansko-antických nabyly vrchu vztahy k malým evropským národům. Ideologický přemet je dokumentován v Máchově Máji, kde autor učinil vědomě z postavy cikána nositele tragédie národa, který pozbyl svou vlast, tragédie s výraznými rysy českými.

Zobrazení české národní situace jako tragédie národa okradeného o stát vedlo ve svých důsledcích k tzv. ideálu malosti podle motta: "Co jest malounké, bývá hezounké". Vedlejším produktem onoho ideálu malosti je dnešní enormní výskyt zdrobnělin v českém jazyce. Atribut malosti národa rozvinuli naši předci v národní skromnost, národní mírnost (Tyl připodobňuje národ k tiché večerní písni) národní neokázalost, národní niternost, srdečnost národa, demokratičnost a lidovost národa. Samozřejmě, že k těmto národním vlastnostem nedošli zobecněním konkrétní zkušenosti. Vymysleli si je. Tehdy ještě patrné dozvuky původního konceptu slovanského velkonároda se promítly do nabubřelých kategorií: do velikosti dějinného úkolu, věhlasu, velikosti budoucnosti. Všechny uvedené mýty pak formovaly sebereflexi Čechů jako národa a ovlivňují ji bohužel dodnes.

Dalším českým mýtem, jehož důsledky doznívají do dnešních dnů, je Herderův filozofický pojem středu. Je to „šťastný střed", „zlatý úděl prostřednosti", pozitivní hodnota vylučující všechny extrémy a spojující v sobě všechny kladné kvality příslušné danému okruhu jevů. Podle Herdera je Země „hvězda mezi hvězdami", připoutaná ke „svému středu", ke Slunci, člověk je „tvorem středu", v němž se sbíhá „většina nejjemnějších paprsků z forem jemu podobných" a v němž bylo sloučeno „vše, co bylo možno sloučiti". V rámci lidstva pak existují národy „krásné postavy" obývající „střední pásmo zemské".

Pomocí představy středu se začaly poměřovat evropské národy a jazyky ve prospěch jazyků slovanských. Středová poloha jazyka, národa, či jakéhokoli jevu se pojila automaticky s pozitivní hodnotou, postavení mimo střed s hodnocením nižším nebo záporným. Mohlo se jednat o jakýkoli střed - zeměpisný, o středovou artikulační polohu v dutině ústní, či o chápání Slovanů jako lidí středně vysokého vzrůstu. Několik citátů pro ilustraci.

Z programového prohlášení časopisu Krok: „Naše položení mezi ostatními národy, příběhové rodu našeho a dosud získaná vzdělanost nám dokazují, že naše povolání jest sloužiti na převod vzdělanosti evropejské k jiným vzdělaným rodu našeho" (= ostatním Slovanům). V časopise Květy (č. 10/1837): „A ta naše česká, kulatá, horami olemovaná země - jak zřejmě co něžná růžinka na srdci Europinu spočívá". Nebo: „Čechie, onno ztepilé, v srdci Europy tkvící poupě, zvláště se hodí býti středištěm literní výměny, ano snad jádrem velikého, veškerou Europou rozsvětněného kmene vzdělanosti. Zde tažen první poledník, velikou oblohu literatury na dva listy, na dvě polokoule dělící" (Antonín Jaroslav Vrťáko). Prostě, bez Čechů by asi Evropa nemohla existovat.

Idea středu proniká i do pojetí smyslu českých dějin zformulovaného Františkem Palackým, podle něhož situování Čech do „středu a srdce Evropy" učinilo „český národ střetištěm, ve kterémž rozmanité prvky a zásady novoeuropejského života bez zápasu stýkaly a jednotily se." I zlatá střední cesta jako politický program je produktem ideje středu: „zlatá prostřední cesta nejbezpečnější, aniž potřebí hned ku pokrajnostem a končetinám skákati" (Kollár). Herderův střed byl takto zmanipulován pro potřeby rodícího se českého politického myšlení. Vliv měl i v Německu například u F. L. Jahna, který charakterizoval německý národ jako „das alte ehrwürdige Mittelvolk Europas (starý ctihodný národ středu v Evropě) " - výrok, který s velikášskými ambicemi českých představ nemohl soupeřit. Tzv. střední Evropa je též produkt Herderova středu, za jejíž střed se dodnes pokládáme. Jen proboha nebýt přiřazeni ke kraji, k Evropě východní! Němci si občas také myslí, že jsou střed střední Evropy, ale netrvají na tom s takovou urputností jako Češi.

Z ideje středu vznikl také výrok podsunutý Bismarckovi pravděpodobně historikem Denisem: „Kdo vládne Čechám, ovládá Evropu", který Bismarck nikdy nevyslovil - viz marná výzva historika Kořalky v českém tisku nedávné doby, aby mu kdokoli tento výrok doložil. Střízlivěji vyložil české národní poslání Augustin Smetana: „Naše vlast je ze všech slovanských zemí posunuta nejdál do německého území a už z toho důvodu je nepopiratelně určena k tomu, převzít německou kulturu, která předcházela kulturu slovanskou stejně jako klasická německou a předat ji východním kmenům slovanským". Palacký v úvodu Dějin národu českého píše, že českému národu připadla „úloha sloužiti za most mezi Němectvem a Slovanstvem, mezi východem a západem v Europě vůbec". Tato symbolika přetrvává dnes i v názvu česko-slovenského časopisu Mosty.

Dodnes Češi zaměňují dějiny národa za dějiny státu či země. Názory Josefa Jungmanna: „Dvě jsou známky neomylné národnosti: dějiny a jazyk, čili historie a literatura, plody národního života“ a Františka Palackého: „...dějiny, řeč a literatura ten nejdražší poklad jsou, který jsme po předcích zdědili“ je v tom jen utvrzovaly. Kvintesencí přeceňování vlastního národa a zbytnělého nacionalismu jsou snad slova Jana Erazima Vocela z roku 1847: „... ano tvrditi se může, že se v historii křesťanské doby nenalézá národa, který by, na tak skrovné prostoře země jako náš Český obývaje, tak statně vystoupil v dějinách, a duševní i hmotné síly své tak mohutně k vykonání slavných činů napínal.“

Václav Hanka se za svoje podvržené rukopisy nakonec stal „démonem", „mystifikátorem", „falzifikátorem české minulosti". Kde však zůstali ostatní lháři ve jménu národa? Z odsouzení Hanky implicitně vyplývá, že český národ nemiluje mýty, nepotřebuje klamem a podvodem krášlit svoji minulost, že vyrůstá z „pravdy". Navzdory tomu byl dodnes platný obraz kněžny Libuše beze zbytku převzat - podvrh, nepodvrh - z Rukopisu zelenohorského. Libuše pak už nebyla čarodějkou jako u Kosmase, bojovnou vůdkyní českých Amazonek jako u Hájka, vědmou jako u Herdera, fantaskní postavou u Johanna Musäuse a v Brentanově knižním dramatu Die Gründung Prags (Založení Prahy), nýbrž vladařkou, nejvyšší soudkyní svého lidu, svébytného a hrdého národa, skrz naskrz vrozeně demokratického a kulturního. Nic než mýtus. Pro zajímavost: libreto Smetanovy opery Libuše bylo původně německé a muselo se narychlo do češtiny přeložit. Vraťme se k Hankovi. Jeho příběh sděluje, že on jako mravně narušený jedinec se pokusil podvrhnout národu falzifikát minulosti, ale národ mu na to přišel a falešný obraz své minulosti odvrhl. Opět mýtus.

Český národ se prodíral k životu pomocí berliček mnoha mýtů, iluzí, lží a mystifikací, česká psychika z nich vychází a v různých okamžicích - a nemusejí to být okamžiky pouze krizové - se k nim uchylují. Jejich přetrvávání do dnešních dnů dokazuje, že český národ má dodnes značný komplex méněcennosti. Typickými příznaky jeho (pře)kompenzace jsou výroky typu: „Čeština je nejpřesnější jazyk na světě!", „Naše pivo (jogurty, kyselé okurky, uzeniny, chléb, česká kuchyně, holky, dosaďte si cokoliv ad libitum) je (jsou) nejlepší na světě!". Mimoděk vyzrazují národní komplex méněcennosti například i titulky hlavních zpráv na prvních stranách novin. Příklady. Ve dvou po sobě následujících vydání Lidových novin v souvislosti s odzbrojováním jednotek UÇK v Makedonii: „České jednotky dorazily do Makedonie jako první" a následující den: „Brity zklamalo, že Češi byli v Makedonii první". Američané si do války s islámským terorismem vyžádali českou rotu chemické obrany, která před lety za svého nasazení ve válce v Perském zálivu jako jediná zjistila velmi nízkou koncentraci bojových plynů ve vzduchu. Lidové noviny stvořily o tom 3. listopadu 2001 titulek: „Češi budou nasazeni v místech, odkud předtím všichni utečou“.

Množství podvrhů a lží v české minulosti není nejdůležitější. Podstatnější je, že Jungmannovo rozhodnutí pro "českou kulturu" jako zcela kompletní útvar se vším, co k tomu patří, tedy s českou fyzikou, filozofií, estetikou, biologií, chemií a dalšími vědami předbíhalo okamžitou potřebu. Vytvářela se odborná terminologie, odborné texty, exkluzivní básnická díla, klasicistní tragédie, aniž existovali lidé, kteří by je potřebovali. Zcela záměrně se vytvářela iluze, že tu je kulturně vyspělá česká společnost, se silnou vrstvou vědecké veřejnosti, s vrstvou estétů s vytříbeným vkusem, která tyto žánry pěstuje. Obrozenecká kultura tak předstírala před sebou a okolním světem samozřejmost své existence. Podvody, podvrhy, mystifikace a lži tedy byly důležitými pracovními nástroji ve vytváření české kultury a v dokazování její vyspělosti.

Nejpodstatnější z toho všeho je, že si Češi za ona téměř dvě staletí na národní lži - když je vyvraceli Češi jazyka německého a ojediněle i českého - zvykli a nedokáží je odlišit od pravdy. Mystifikace si ostatně vytvářejí dodnes. Co jiného než mystifikace jsou divadelní hry o českém polyhistoru Járovi da Cimrmanovi, dokazování keltského původu Čechů, či po zvolení (prvním, pozn. autora) amerického prezidenta v českém tisku zcela vážně diskutovaná eventualita, že George W. Bush (v pohotové transliteraci Frankfurter Allgemeine Zeitung - „Jiří W. Buš“) je přímým potomkem českých králů? Posledním se Češi zřejmě prodrali na piedestal hlupáků Evropy.



Literatura:

Kučera, Rudolf: Kapitoly z dějin střední Evropy, Institut pro středoevropskou kulturu a politiku, Praha, 1992
Macura, Vladimír: Český sen, Nakladatelství Lidové noviny, Praha, 1999
Rak, Jiří: Bývali Čechové... České historické mýty a stereotypy, H & H, Praha, 1994

Poválečné reparace a restituce

Tomáš Krystlík

Především nutno podotknout, že Československo nepatřilo mezi země těžce postižené druhou světovou válkou. Restituce měly za úkol navrátit majetek původním majitelům, tedy čs. fyzickým i právnickým osobám, reparace sledovaly více cílů. Kromě náhrady materiálních škod způsobených válkou a okupací měly být také nástrojem oslabení německého hospodářského potenciálu, který byl pokládán za conditio sine qua non německé výbojnosti.


Reparace

Českoslovenští politikové bezprostředně po válce, ekonomičtí experti ministerstva zahraničí ještě koncem roku 1946 zastávali názor, že hlavním úkolem reparací je oslabení Německa a to i za cenu, že by se nedaly uplatnit v plné výši. Ke změně došlo v roce 1947, kdy byla ČSR ochotna při řádném odvodu reparací akceptovat rozvoj německého „mírového průmyslu“. Tento obrat nepřišel sám od sebe, byl vyvolán stále rostoucí nechutí západních velmocí přihlížet rozsáhlým demontážím průmyslových kapacit ve svých zónách a současně i sílícím přesvědčením čs. reparačních plánovačů, že k vnitropolitické stabilizaci Německa je zapotřebí alespoň minimální, omezený blahobyt. Kdyby Německo nadále vlivem reparací chudlo, nemuselo by být schopno své reparační závazky plnit.

Ustanovení Postupimské konference o reparacích bylo pro Československo dvojsečné. Stanovilo, že reparační nároky USA, Velké Británie a „jiných zemí, které mají právo na reparace“ (celkem 18 států s výjimkou Polska a SSSR), mají být uspokojeny ze západních okupačních zón a z „vhodného německého zahraničního majetku“. (SSSR z důvodu „nedostatečnosti“ své zóny měl obdržet ze západních zón ještě malou část průmyslových zařízení.) Tím „vhodným německým zahraničním majetkem“ mohl být majetek zanechaný v ČSR Sudetoněmci.

Jestliže se čs. exilová vláda (londýnská) soustředila na restituce, košická se měla zabývat především reparacemi - měla to ostatně ve svém programu - ale k jejich vyčíslení přistupovala laxně. Ještě v půli srpna 1945 byla čs. vláda přesvědčena, že má času habaděj, protože k projednávání reparací dojde až na mírové konferenci. Koncem srpna ale vyzvaly západní mocnosti všechny státy, jejichž požadavky měly být uspokojeny ze západních okupačních zón (to byl případ i ČSR), aby do 1. října 1945 nahlásily jejich výši a pozvaly je na reparační konferenci ke konci roku do Paříže. Teprve 31. srpna 1945 se vydal dekret č. 54/1945 Sb. o přihlašování a zjišťování válečných škod, který stanovil pro podávání reparačních přihlášek šibeniční lhůtu do 29. 9. 1945, tedy jeden měsíc.

Československo oficiálně tvrdilo, že 75% reparačních nároků se zjistilo soupisem a 25% odhadem, ale ve skutečnosti tomu bylo naopak. Na zasedání vlády 18. 9 1945 náměstek ministra zahraničí Clementis prohlásil, že se meziministerská komise dospěla k „fantastické cifře“ 630 miliard korun (z roku 1938) reparačních nároků, odhadl, že budou asi sníženy na 330 miliard (cca 10 miliard USD) a budou přibližně v poměru 1 : 3 s nároky Francie. Jak se ukázalo, jeho odhad se blížil skutečnosti. ČSR vznesla oficiální reparační nárok na úhradu materiálních ztrát (pouze ty měly být podle velmocí do reparací zahrnuty) ve výši 11,5 miliardy USD (hodnota dolaru z roku 1938) a k tomu ještě vyčíslila i škody nemateriální, byť bez naděje na úhradu, jako: pracovní síla vynaložená na válečné úsilí proti Německu, ztráty pracovních sil nasazených v Německu, výlohy na jejich invalidní důchody, léčebnou péči a jejich snížená práceschopnost ve výši dalších 6 miliard USD (1938). Celkem 17,561 miliard USD (1938). Celková suma nahlášených válečných škod pařížské konferenci signatářskými státy činila 383 miliard USD (1938).

Vyjednávací pozice ČSR nebyla příliš silná, protože se velmoci již v Jaltě dohodly, že reparace mají především připadnout zemím, které „nesly hlavní břímě války, utrpěly největší ztráty a vybojovaly vítězství nad nepřítelem“. Tomu Československo vyhovovalo jen velmi omezeně. Válečné dění postihlo jeho území málo, jeho účast na frontách, srovnáno s celkových rozsahem bojů, byla spíše symbolická. Československu ale zřetelně vylepšila pozici klauzule, že k vojenským nákladům se mohou započítat i náklady před vypuknutím nepřátelství, takže mohlo uplatnit náhradu za výzbroj 44 divizí, které se Německo zmocnilo okupací, i náklad na mobilizaci v roce 1938.

Velké potíže však hrozily z jiné strany. Má být konfiskovaný sudetoněmecký majetek považován za součást odčinění válečných škod, či nikoliv? Podle výše uvedené zmínky sanování reparačních nároků i na úkor „vhodného německého zahraničního majetku“ to vypadalo na jeho započtení. Navíc v tzv. desetibodovém plánu z listopadu 1943, který Beneš předal v prosinci v Moskvě sovětské straně se hovořilo o tom, že ČSR využije majetek „zanechaný“ sudetskými Němci v Československu „na zaplacení reparací ze strany Německa za škody způsobené ČSR.“ Při jednání se Sověty Beneš dokonce prohlásil, že Československo raději využije majetek, který zůstane po sudetských Němcích, „než aby od Německa požadovalo reparace.“ Praha si začala najednou s hrůzou uvědomovat, v jaké situaci se nachází. Vážně hrozilo, že by se Československo mohlo změnit z reparačního „věřitele“ na „dlužníka“, tj. že by mohlo z obrovského zabaveného sudetoněmeckého majetku uspokojovat reparační nároky jiných spojeneckých států. Tomu ale chtěla pražská vláda stůj co stůj zabránit.

První opatřením bylo stažení konfiskačního dekretu prezidenta republiky - oficiálně pro formální nedostatky - aby mohla být vypuštěna pasáž v paragrafu 1. Stará formulace mohla navozovat spojitost mezi reparacemi a vyvlastněním, nové, opravené znění dekretu již takový výklad neumožňovalo.

Druhým opatřením bylo rozhodnutí vlády prohlásit na pařížské konferenci, pokud by se měl sudetoněmecký majetek započíst na konto reparací, že čs. strana hodlá použít onen majetek k vyrovnání pohledávek ČSR proti Německé říši ve výši 1,7 miliard USD (1938), které vznikly za okupace a že o tuto částku už snížila vyčíslení svých válečných škod. To tvořily: protihodnota za říšské marky zanechané na území ČSR, za aktiva Čs. státní banky na žirovém účtu u Německé říšské banky a za německé pokladniční poukázky v držení čs. bank. Úmysl byl jasný - Československo ze tím vzdávalo svých reparačních nároků značně fiktivních a nemateriálních, za které by s nejvyšší pravděpodobností reparační náhradu nedostalo.

Třetím opatřením čs. vlády byla nepravda. V čs. memorandu pařížské reparační konferenci nebyl pod položkou „německý zahraniční majetek na čs. území“ konfiskovaný sudetoněmecký vůbec zahrnut.

Do pečlivé přípravy se však vloudila chyba, když Beneš ve své řeči na ustavující schůzi Národního shromáždění 28. 10. 1945, jen několik dní před pařížskou konferencí, hovořil o zkonfiskovaném sudetoněmeckém majetku jako o „záloze na čs. reparace“. Druhý den na zasedání vlády Clementis upozornil, že formulace prezidenta neodpovídá „přesně“ stanovisku vlády a může „značně ztížit“ pozici čs. delegace na pařížské reparační konferenci. Vláda se pak pokusila zcenzurovat text prezidentovy řeči před jeho zveřejněním. Patrně z časových důvodů se jí to nepodařilo. A byl malér, západní velmoci si Benešovy řeči všimly.

Clementis měl pravdu, vyhlídky ČSR na reparační konferenci se tím zhoršily. Návrhy, především americké delegace, mířily k širšímu chápání pojmu „německý zahraniční majetek“. Měl zahrnovat i majetek osob německé národnosti bez ohledu na jejich státní příslušnost, tedy i příslušníků německých menšin. Nakonec konference dospěla ze zcela jiných důvodů než československých k řešení vtělenému do reparační dohody, že „každá signatární vláda si ponechá formou, již sama zvolí, německý nepřátelský majetek ve své pravomoci... a odečte tento majetek od svého podílu na reparacích“. Za vehementní podpory čs. vyjednavačů se podařilo vsunout do reparační dohody pasus, že při provádění výše uvedeného „majetek, který byl vlastnictvím země Spojených národů nebo jejich příslušníků v době její anexe nebo okupace Německem, nebude započítáván na její účet reparací“. V Praze vypukl jásot. Problém tím ale zcela odstraněn nebyl, v následujících obdobích se vracel v různých podobách a dodnes je otevřen.

Pařížská konference odlišila sice majetek sudetoněmecký od německého nepřátelského zahraničního majetku, ale jediným vymezujícím kritériem pro něj bylo pouze to, že se nezapočítává do reparační kvóty. Československá strana hodlala v lednu 1947 v Londýně na konferenci náměstků ministrů zahraničí prosadit zakotvení definice německého nepřátelského majetku v budoucí mírové smlouvě a definovat jej tak, aby se nevztahoval na majetek „bývalých čs. státních příslušníků německé národnosti“.

Motivy byly dva. Aby mírová konference nepřijala reparační řešení pro ČSR nevýhodnější než ono z pařížské konference a aby se získal sudetoněmecký majetek mimo ČSR, který některé spojenecké státy se zdráhaly Československu vydat. Argumentovaly tím, že sudetoněmecký majetek je vyloučen z vyúčtování na konto reparací jen tehdy, nalézá-li se na území ČSR, na sudetoněmecký majetek pod jejich pravomocí nahlížely jako na německý zahraniční nepřátelský majetek. Koncem roku 1947 se Československu konečně zdařilo docílit vynětí sudetoněmeckého majetku z nepřátelského německého majetku u Mezispojenecké reparační agentury (IARA) a to i v případě, nalézal-li se na území jiných států.

Ze všech 18 signatářských států pařížské reparační konference využil kromě Československa pasu o nezapočítávání místního majetku menšin na účet reparací jen jeden stát - Jugoslávie. Majetek zanechaný jeho území německou menšinou byl však mnohem nižší než v případě ČSR.

V roce 1948, již v době mezinárodního ochlazování, hovořily čs. analýzy o problému konfiskovaného sudetoněmeckém majetku, že „sice neexistují mezinárodní smlouvy, které by zapovídaly konfiskaci majetku sudetských Němců, ale nejsou ani takové, které by výslovně uznaly, že tyto konfiskace byly vnitřní záležitostí čs. státu“. Celá problematika zanechaného sudetoněmeckého majetku není tedy právně dostatečně podložena. Tento stav setrvává dodnes.

Proces splácení reparací se rozbíhal od léta 1946. Dodávky byly z tzv. kategorie B, což byly demontovaná průmyslová zařízení, námořní obchodní a říční lodě. Námořní lodě byly lehce rozděleny, ČSR na ně nárok nevznesla, zajímala se o říční lodě, ale Spojenecká kontrolní rada na jaře 1946 rozhodla, že tuto otázku vyřídí v rámci restitucí, což znamenalo časový odklad. Zbyla jen položka průmyslových demontáží. Demontovat se mělo zařízení z celkem 1650 závodů, v prvním kole ČSR dostala přiděleno 11 závodů (více, než by jí nominálně příslušelo, byla ale zvýhodněna, protože nepožadovala námořní lodi), v dalším kole (do března 1947) bylo dáno k rozdělení celkem 80 závodů, rozděleno 55. Od srpna 1947 se měly demontáže omezit už jen na závody zbrojního průmyslu.

Ještě složitější to bylo u reparací kategorie A, tj. všeho, co nespadalo do kategorie B, zejména z „výrobky běžné výroby a zásoby“, tedy zboží. Reparace z běžné produkce předpokládaly tím samým zachování německých průmyslových kapacit, což byla situace, která ostře odporovala představám Prahy o oslabení hospodářské situace Německa. Na hotovém zboží nemělo Československo zájem, chtělo spíše suroviny, ale ty nebylo reálné od Německa v té době očekávat. Československo tedy žádalo reparační plnění ve formě služeb, zejména německé dopravní sítě a telekomunikací. Západní velmoci ale plnění reparací dodávkami zboží, surovin a služeb odmítaly.

Do února 1947 obdržela ČSR v rámci reparací a to pouze v kategorii B (otázka německých patentů spadajících do kategorie A byla otevřená) průmyslové zařízení v hodnotě 5,4 milionu USD (1938). Od počátku roku 1948 dostalo Československo už jen zařízení v ceně necelých 3 milionů USD (1938). Reparace skončily v roce 1962, Československo dostalo celkem z celkového objemu reparací 4,23% místo 4,57% smluvně přiznaných pařížskou konferencí. Celkem z požadovaných reparací dostalo 14,5 milionu USD (1938), tedy 0,09%


Restituce

Již během války se spojenci shodli na principu restituce majetku. V deklaraci z 5. ledna 1943 si státy protihitlerovské koalice vymínily právo „vyhlásit za neplatné všechny převody a dispozice vztahující se na vlastnictví, práva a zájmy jakéhokoliv druhu, které se nalézají nebo nalézaly na územích okupovaných, nebo přímo či nepřímo kontrolovaných nepřátelskými vládami, nebo náleží či náležely osobám (i právnickým) usedlým v těchto oblastech“. V dalším pokračování války bylo jasné, že při rozsahu válečného ničení bude nutné přinejmenším částečně tento majetek nahradit ve formě reparací.

Do začátku roku 1948 podalo Československo u západních okupačních úřadů v Německu 2743 restitučních přihlášek, z nichž bylo vyřízeno 683 v celkové hodnotě 4,5 milionu USD (1938). Kritické to bylo v sovětské zóně, kde z 581 podané restituční přihlášky bylo vyřízeno jen 9. Pražské úřady tušily, že podstatná část čs. majetku odvezla Rudá armáda jako válečnou kořist ještě před tím, než ho Češi mohli identifikovat. Podané čs. restituční nároky měly hodnotu 1,4 miliardy USD (1938), hodnota náhrady byla 77 milionů USD (1938), tedy 0,47%


Restituce měnového zlata

Podle pařížské reparační smlouvy mělo být veškeré Německem ukořistěné měnové zlato, nacházející se kdekoliv na světě vloženo do společného fondu a postižené země si ho měly rozdělit „v poměru svých příslušných ztrát zlata, jež utrpěly uloupením nebo bezprávným odvlečením do Německa“. Spojenci zajistili jen 37 700 tun měnového zlata a Československo, které doložilo ztrátu 45 008 kg, mělo obdržet z toho 24 507 kg (sic). Jako zálohu dostalo v roce 1948 6074 kg. Proti vydání zbytku se postavily USA, který svůj souhlas podmínily vyplacením odškodného za znárodněný americký majetek v ČSR. Zbytek zlata po různých peripetiích byl vydán až v roce 1982



Literatura:

Kučera, Jaroslav: „Der Hai wird nie wieder so stark sein“. Tschechoslowakische Deutschlandpolitik 1945-1948, Hannah-Arendt-Institut für Totalitarismusforschung, Dresden 2001 (česky: „Žralok nebude nikdy tak silný“. Československá zahraniční politika vůči Německu 1945-1948, Argo, Praha 2005)

TOPlist